Poradna: Závěť x darovací listina

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. Můj otec zemřel, zbyl po něm dům,v kterém do jeho smrti žil s družkou. Napsal závěť, kde stanovuje dědice družku jako poloviční a mě s bratrem zbývající 2/4. Poté však napsal darovací listinu a dům je nyní evidován na jméno otcovi družky. U notáře mi bylo řečeno, že v tomto případě je závěť co se týče domu bezpředmětná. Je toto napadnutelné, když má ze zákona závěť přednost. Mnohokrát děkuji Novotný Karel

Ústí nad Labem , Ústí nad Labem , 26.03.2012
Odpověď

Ano, týká-li se závěť majetku, který zůstavitel již v době smrti nevlastnil, pak je opravdu v této části bezpředmětná. Dědění ze závěti má přednost, ale pouze před děděním ze zákona, nikoli před darováním, k němuž došlo za života zůstavitele.

Marta Ptáčková , 25.04.2012

Firmy z tohoto regionu:

Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference