Poradna: zemřel mi bratr,který byl majitel domu a žil s matkou.Jsme

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, zemřel mi bratr,který byl majitel domu a žil s matkou.Jsme ještě tři sourozenci a matka kdo máme nárok na dědictví.A tady je problém.Bratr je rozvedený,má 2 děti a je nezvěstný osm let,nemá zájem o rodinu ani o matku,neplatí výživné,nemá čistý trestní rejtřík.Že bratr zemřel asi neví dodnes,protože nemáme jeho adresu,aby jsme ho informovali.Chci se zeptat,jestli by ten jeho podíl nemohli zdědit jeho děti jako náhradu alimentu,které neplatí asi 10 let. Děkuji.Marta.

Spytihněv 356 , 30.03.2009
Odpověď

Dobrý den, Nebyla – li zanechána Vaším bratrem závěť, podle zákona by dědily v první dědické skupině zůstavitelovy děti, jeho manželka. Pokud jich není, dědí na základě druhé dědické skupiny matka nebo ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí s ním ve společné domácnosti a pečovali o ni.Podle zákona Vy jako sourozenec by jste dědila až ve třetí dědické skupině.Platí totiž, že nedědí-li zůstavitelova manželka ani rodiče, dědí ve třetí skupině stejným dílem jeho sourozenci.. Pokud jde o Vašeho nezvěstného bratra, jelikož o sobě nadává vědět,a byl – li informován vyhláškou soudem o jeho dědickém právu v určité stanovené lhůtě a ani tak o sobě nedal vědět, jako k dědici se k němu nebude přihlížet. Jeho dědický podíl by tak mohly získat jeho děti.

Jiří Hora , 05.08.2009+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference