Poradna: Zemřel mi táta, jako pozůstalí jsme jen já a můj nevlastní

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, zemřel mi táta, jako pozůstalí jsme jen já a můj nevlastní bratr/syn mého otce. Nevlastní bratr zařídil pohřeb a navrhl, aby jsme vše vyřídili mezi sebou a neplatili zbytečně za dědičské řízení s tím,že po tátovi stejně nic nezůstalo. Obávám se, že táta nezanechal závět a protože nemáme z bratrem zrovna nejlepší vztahy pro jeho způsob života/to bylo také příčinou zhoršených vztahů s otcem/,nemám přístup do bytu po otci a tedy ani k dokladům, které by k dědičskému řízení mohly být důležité. Vím, že existovala vkladní knížka, na které byla pro mne naspořena velká finanční částka,stejná částka byla na jiné vkladní knížce pro bratra. Táta obě částky zapůjčil bratrovi s tím,že se musí se mnou vyrovnat,pokud by se s ním něco stalo. Obávám se, že žádný písemný doklad o tomto není. Mám nějakou právní šanci vymáhat toto vyrovnání na bratrovi?

Praha , Praha 1 , 01.10.2007
Odpověď

Můžete existenci takovéto půjčky otce Vašemu bratrovi tvrdit v dědickém řízení. Pak by byla zapsána jako aktivum dědictví, tzn. že byste případně měla pohledávku vůči svému bratrovi, který by Vám ji pak musel splácet. Pokud by bratr tuto půjčku popíral, což je asi pravděpodobné, odkázal by Vás soud (notář), abyste své právo uplatnila klasickou civilněprávní žalobou. Domnívám se však, že Vaše důkazní postavení bude dosti slabé, když nemáte v ruce žádný písemný důkaz. Musela byste shánět nějaké svědky, kteří by vaše tvrzení podpořili, nebo argumentovat a prokázat např. náhlé zvýšením životní úrovně Vašeho bratra. Dále můžete v dědickém řízení tvrdit, že existuje samotná vkladní knížka, pokud víte, že opravdu existovala a bratr ji zapírá. Případný následný soudní spor o její existenci by možná mohl mít větší naději na úspěch, než prokazování půjčky.

Jiří Švehla , 24.10.2007Inzerce z regionu

Hrob
Region: Praha 4
poptávka, 4.9.2021, 14:54
Kamenictví v pohřebnictví

Koupím nebo převezmou pronájem urnového hrobu...
nabídka, 1.9.2021, 14:10
Kamenictví v pohřebnictví

PRODÁM udržovaný hrob na Vršovickém hřbitově....


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - Nové město


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - I.P.Pavlova


POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 1 - Staré město


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 7


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 3 -Žižkov


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference