Poradna: 96 hodin

Otázka:

Podle zákona o pohřebnictví je na zařízení pohřbu 96 hodin. Od které chvíle se to počítá? Příběh: Naše dcera byla uškrcena 15,5 letým mladíkem. Byla maminkou miminka, deseti měsíčního syna (našeho vnoučka), kterého ještě kojila. Byli jsme a stále jsme úplně mimo. Na nařízenou pitvu ji odvezla místně příslušná pohřební služba v jiném okrese.Když nám policie doručila souhlas státního zástupce s pohřbem domluvili jsme se s naší pohřební službou (jiný okres). Ta první PS odvezla její tělo k sobě a pak ho nechtěla vydat té námi sjednané PS, pokud jim nezaplatí náklady s tím, že došlo k prodlení 96 hodin. Ovšem námi sjednaná PS byla na patologii do 96 hodin od chvíle, kdy jsme dostali (výše zmíněný) písemný souhlas s pohřbem.Od kterého okamžiku se počítá těch 96 hodin?

, Jindřichův Hradec , 07.11.2014
Odpověď

Trochu komplikované. Lhůta 96 hodin uvedených v zákoně o pohřebnictví se týká případů, kdy nikdo neobjedná pohřbení. Potom zajišťuje pohřbení obec. To ale není Váš případ, vy jste pohřbení řádně objednali. Na vás se vztahuje lhůta 48 hodin od provedení pitvy, kdy je povinnost zdravotnického zařízení, kde byla pitva provedena uložit zemřelého na náklady zdravotnického zařízení. Teprve po uplynutí této doby je zdravotnické zařízení oprávněno účtovat náklady objednavateli pohřbení. V případě soudní pitvy by tato lhůta měla běžet od vydání povolení k pohřbení. Do té doby by náklady měla hradit Policie ČR. není to však nikde v zákoně takto přesně stanoveno a proto se praxe různí. PS, která provedla převoz na soudní patologii na nařízenou soudní pitvu, by náklady měla účtovat Policii. Vám by mohli účtovat náklady na uložení zemřelé za dobu od povolení pohřbení vydané Státním zastupitelstvím do doby než si zemřelou převzala pohřební služba zajišťující pohřbení.

Julius Mlčoch

Firmy z tohoto regionu:

Michal Hrnčiarik

Sekce: Obřadní síně, Město: Týn nad Vltavou-Malá Strana


Obřadní síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Ladislav Paule

Sekce: Obřadní síně, Město: Prachatice


Božena Švecová

Sekce: Obřadní síně, Město: Vodňany


Obřadní smuteční síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Josef Cimerhanzl

Sekce: Obřadní síně, Město: Kremže


Kamenictví JATVAR Velešín

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Velešín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference