Poradna: Delam referát a chtela bych se vas zeptat na pár otazek.

Otázka:

Dobrý den, delam referát a chtela bych se vas zeptat na pár otazek. Jak se mame chovat pri pohrbu? Jak se na nej mame pripravit? Co si na nej mame vzit za oblecení? Jakych barev se mame na kytici vyhnout? Jak by nemela vypadat?To by mi zatim stačilo..:-) Prosím pokud to pujde odepiste mi. Na shledanou.

Jamné u Jihlavy , 20.12.2006
Odpověď

Nevím, jak má být referát, tedy k jakému účelu má být téma pohřeb zpracováno. Vždy předpokládám, že chování na pohřbu bude odpovídat vážnosti tohoto obřadu. Bude jistě různé, a to podle toho, jaký vztah má účastník pohřbu k zemřelému. Pokud jdu na poslední rozloučení s někým, koho jsem znal, tak asi v tuto chvíli budu tiše vzpomínat na chvíle, které jsem v jeho blízkosti prožil, a na to, co mi vzájemné soužití a poznání přineslo. Blízkost toho vztahu také jistě ovlivňuje velikost smutku, který v tuto chvíli prožívám, nebo pociťuji. Jinak jej bude prozívat blízký příbuzný, a jinak kamarád, nebo soused. Členové rodiny zemřelého prožívají smutek daleko intenzivněji a proto jim dopřejme třeba i hlasité projevy pláče a nezvladatelnost svých emocí. Je to pro ně i důležité v procesu uzdravování se ze smutku, které jim pomůže smutek zažít, a vrátit se k realitě a uspořádání dalšího života. Ostatní smuteční hosté by se měli chovat tak, aby nenarušili etiku posledního rozloučení. Otázka jak se máme připravit na pohřeb je v přímé návaznosti na to, jaký byl vztah k zemřelému, nebo případně na to zda budu na pohřbu mluvit, nebo jinak jej organizovat. Rozhodně si musím uvědomit, že je mne čeká smutek a žal spojený s posledním rozloučením. Je to ukončení životní kapitoly někoho, koho jsem znal, miloval, a měl rád. Nutno si rovněž uvědomit, že jinak probíhají pohřby v malé obci, kde se všichni znají, a jinak v anonymitě velkých měst. Oblečení má odpovídat vážnosti tohoto obřadu. Přímí pozůstalí jsou většinou oblečení v černém obleku, kostýmu, šatech, a pod., neboť u nás je kompletní černé oblečení považováno za projev smutku. Ostatní smuteční hosté by měli mít oblečení odpovídající vážnosti obřadu, bez nápadných a veselých barev. Kytice a věnce nemají stanoveno nějaké barevné řešení. Mohly by obsahovat květy, které měl zemřelý rád, a jedno, jakého druhu a barvy jsou. Bývá zvykem, že na rakev se dává bílá vazba květin za děti a vnoučata, pokud je zemřelý měl. Tvar vazby je také různý podle květinářství, které je dodává. Smuteční charakter je dán také smuteční stuhou a nápisy. Bývají vázány tak, aby se dali položit, takže mají rovnou základnu. Pohřeb a jeho průběh je dost ovlivněn různými krajovými zvyky, takže vytvořit jakýsi obecně platný předpis není dost dobře možné. Vždy však platí, že přání zesnulého a rodiny se mají splnit a to tak, aby nebyla narušena vážnost, etika a pieta posledního rozloučení se zemřelým.

Julius Mlčoch , 20.12.2006+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference