Poradna: Dobrý večer, moc prosím o radu. Mojí kamarádce dne

Otázka:

Dobrý večer, moc prosím o radu. Mojí kamarádce dne 14.1.2010 zemřel manžel - po dlouhé težké nemoci /nedož.35 let/. Doporučujete účast jejich dětí /2,5 a 8 let/ na pohřbu? Děkuji za odpověď. S pozdravem Gardoňová

Znojmo , Znojmo , 17.01.2010
Odpověď

Na účast dětí na pohřbu rodiče jsou různé názory. Dnes se řada lidí domnívá, že by děti neměli být vystavováni stresu při pohřebním obřadu. Podíváme li se do minulosti, tedy nedávné minulosti, tak bylo zrození a smrt zcela součástí běžného rodinného života. Lidé se rodili a také umírali doma v rodinném kruhu. U všech těchto životních fází byli také děti, které v té rodině žili. Zdá se, že pozdější přenesení těchto událostí do zdravotnických zařízení se tak trochu promítá do dnešního negativního přístupu k zemřelým. Odborné publikace uvádějí, že i dítě od dvou let věku prožívá truchlení. Nikdy by však s ním nemělo zůstat samo. Je nezbytně nutné dítěti konečnost života vysvětlovat, a především zdůrazňovat, že za to, že zemřel někdo, koho měli rádi nikdo nemůže ani děti ani nikdo jiný. Tak prostě život končí. Zda vzít děti na pohřeb, těžko radit, tady záleží také na síle a osobnosti maminky. To že bude mít děti v tento okamžik u sebe ji může pomoci, prostě není se smutkem sama. Určitě ale musí být na blízku někdo, kdo bude schopen, především s 2,5 letým dítětem pomoci. Podle psychologů obřad posledního rozloučení je důležitý pro začátek „léčení“ smutku. Totéž se týká i dětí. Jen je nutno , a to opakuji, s nimi o smrti, smutku a všem co s tím souvisí mluvit, aby neměli pocit, že za odchod milované osoby nějak mohou.

Julius Mlčoch , 26.01.2010

Firmy z tohoto regionu:

Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Pohřební a hřbitovní služby města Brna a.s.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brno-Černá Pole


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Pohřební služba Sobek&Filipovič

Sekce: Pohřební služba, Město: Kyjov


Pohřební služba Skalník s.r.o., Tišnov

Sekce: Pohřební služba, Město: Tišnov


Pohřební služba Hustopeče - Leoš Janči

Sekce: Pohřební služba, Město: Hustopeče


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference