Poradna: Jak probíhá v praxi rozloučení se zesnulým v krematoriu?

Otázka:

Jak probíhá v praxi rozloučení se zesnulým v krematoriu? Jsou nějaké obecné zvyklosti?

Brno , Brno-město , 23.01.2007
Odpověď

Obřad v obřadní síni krematoria má většinou formu občanského rozloučení se zemřelým. Většinou trvá 30 nebo 45 minut. Pokud si objednavatel pohřbu však přeje je možná i delší doba pronájmu obřadní síně. Samozřejmě je možno, aby duchovní církve k níž zemřelý náležel provedl modlitby a krátký cirkevní proslov. Většinou provozovatel obřadní síně umožní splnit i neobvyklá přání, pokud nejsou v rozporu s etikou a neuráží city ostatních smutečních hostů. Bývá zvykem, že obřad zahájí hudební doprovod, buď živé nebo reprodukované hudby, pak následuje řečník nebo duchovní a pokračuje hudební doprovod závěrečnými skladbami. Skladeb bývá 3 až 5. Ukončení obřadu je různé podle konstrukce katafalku. Buď rakev zajíždí nebo je spuštěna, případně je prostor s rakví uzavřen oponou. Při poslední skladbě, když rakev odjíždí nebo se zavírá opona, tak smuteční hosté povstanou, aby vzdali poslední sbohem zemřelému. Obřad je zakončen kondolencí, pokud pozůstalí nepožádají smuteční hosty o upuštění od kondolence. Rakev je ozdobena kyticí, většinou od dětí a vnoučat. Květinové dary se ukládají do prostoru před rakví. Toto je tak nejtypičtější průběh obřadu. Mohou být samozřejmě různé odchylky, dle přání pozůstalých a víry zemřelého.

Julius Mlčoch , 23.01.2007





Firmy z tohoto regionu:

Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Pohřební služba Sobek&Filipovič

Sekce: Pohřební služba, Město: Kyjov


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Pohřební a hřbitovní služby města Brna a.s.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brno-Černá Pole


Pohřební služba Skalník s.r.o., Tišnov

Sekce: Pohřební služba, Město: Tišnov


Pohřební služba Hustopeče - Leoš Janči

Sekce: Pohřební služba, Město: Hustopeče


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno




+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference