Poradna: Oblečení zemřelého

Otázka:

Chtěla jsem se zeptat, jak to je s oblékáním mrtvého. Pamatuji si, že když moje babička umřela doma, že ji pak matka oblékla a pak až ji odvezla pohřební služba. Platí taková praxe dodnes, myslím, že si rodina může zemřelého doma obléct nebo ho pak pohřební služba opět svleče a obleče až před obřadem? Jak to je? A pokud si vymíním za života, že chci být pohřbena např. jen v rubáši nebo něčem prostém, je to možné? Nebo je striktně dáno, že muži se musí pohřbívat v obleku a ženy v obleku či šatech? Děkuji za odpověď, velmi mě to zajímá. Věra

Choceň , Choceň , 09.06.2012
Odpověď

Pokud jde o úmrtí mimo zdravotnické zařízení, tedy doma a není nařízena pitva, pak lze obléknout zemřelého do šatů, které pozůstalí zemřelému dají již doma. V tom případě již nikdo zemřelého nesvléká. Byla by to zbytečná činnost. Obléknout jej může i sama rodina ale je to poměrně namáhavá činnost. Pokus si zemřelý přeje být pohřben v rubáši tak jej pohřební služba oblékne do rubáše. Šaty nejsou nezbytně nutné. Nemůže zůstat bez oblečení (šaty nebo rubáš) to náš zákon neumožňuje.

Julius Mlčoch , 24.06.2012

Firmy z tohoto regionu:

Kamenictví Kůrka

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Přelouč


POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.