Poradna: Ráda bych Vám položila otázku, kterou jsem už několikrát

Otázka:

Dobrý den, ráda bych Vám položila otázku, kterou jsem už několikrát řešila a stále nad ní tápu. A to: účastí na pohřbu zemřelého se projevuje jakoby úcta k tomu zemřelému nebo přítomnost na něm lze brát i jen jako účast k pozůstalým? Např. když zemře mé známé, kolegyni či kamarádce, rodič, kterého jsem znala jen \"od vidění\", je slušné se pohřbu účastnit? Děkuji za Vaši odpověď.

Pardubický kraj , 14.04.2011
Odpověď

Účastí na posledním rozloučení se zemřelým, naplňujete obě Vámi položené myšlenky. Jednak se naposledy rozloučíte se zemřelým a tím mu projevíte svou úctu. To je důležité pro Vás a Vaše vyrovnání se se ztrátou blízké osoby. Současně však projevujete svou účastí na obřadu jakési cítění s blízkými pozůstalými a pochopení pro jejich zármutek. Takovéto společné prožití, účast blízkých v těchto těžkých chvílích, je velice důležité pro blízké pozůstalé po zemřelém, pro jejich zotavení se ze žalu a rychlejší vyrovnáni se se smrtí milovaného člověka. Lze tedy říci, že i když jsete zemřelého znala jen málo, ale byl to člověk velice blízký Vašeho kamaráda nebo kamarádky, tak svou účastí pomáháte především jemu.

Julius Mlčoch , 14.04.2011+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.