Poradna: ! Včera mi umřel dědeček, druhého jsem nepoznala, zemřel,

Otázka:

Dobrý den! Včera mi umřel dědeček, druhého jsem nepoznala, zemřel, když jsem byla malá. Bude to můj první pohřeb a vůbec první pohřeb naší rodiny. Proto se chci zeptat, zda je vhodné, aby se pohřbu účastnily i mé děti 5 a 7 let, jsou živé a upovídané, nechci aby rušily obřad ale dědu jsme navštěvovali často, obzvlášť teď ke konci (měl rakovinu, ležel doma) a chci aby si uvědomily, že už je opravdu konec a "jak" to končí. Jsou velmi zvídavé a už jsme je na tuto situaci "připravovali". Chci, aby když jdeme na hřbitov zapálit svíčku, aby chápaly, jak se tam ten člověk "dostal" a porozuměly tomu. Když jsme u hrobu mého druhého dědy, tak je to jakoby vůbec nezajímá a pobíhají kolem, já vím, jsou malé, ale znám je, že musí věci přijít na kloub a pak je to zaujme. Věnce z obřadu se pak dávají na hrob? Hází se do hrobu květiny? Komu se přeje upřímná soustrast a lze volit jiná slova, než tuto frázi? Přeje se manželům dědových dcer-mých tet, mému otci, když umřel otec od maminky, jsou proto někde nějaká pravidla? Moc děkuji za odpověď. Máte hezky udělaný portál, děkuji.

Desná , 08.08.2007
Odpověď

Je hezké, že uvažujete o přítomnosti dětí na pohřbu Vašeho dědečka. V dnešní době jsou děti tak trochu odtrženy od tak samozřejmých věcí patřících k životu jako je zrození a umírání. Dříve se tyto velké životní fáze odehrávali většinou doma a děti se někde kolem motali a tyto skutečnosti vnímali. Dokázali pak lépe se v dospělosti s nimi vyrovnávat. Jejich přítomnost na pohřbu by byla jistě z výchovného hlediska přínosem, ale asi by bylo vhodné, aby se o ně staral někdo z Vašich známých, který by jim vše vysvětloval a pokud to bude nutné (s ohledem na jejich neposednou povahu) měl možnost se s nimi vzdálit, aniž to bude ostatními příbuznými bráno jako něco nepatřičného. Květinové dary z obřadu se mohou přenést na hrob a pokládají se na něj po uzavření hrobu zeminou. Přímo do hrobu na rakev se na rozloučenou používají malé kytičky, které jistě Vám zajistí pohřební služba. Pokud jde o kondolenci, musím Vás poopravit. Kondolence se projevuje, nikdy nepřeje. Projevuje se podáním ruky, které může být doprovázeno slovy "přijmy projev mé účasti", nebo jen "upřimnou soustrast", "cítím s Vámi" apod. Blízcí příbuzní a přátelé si jistě najdou slova útěchy, kterými pomohou nést smutek blízkých zemřelého. Kondolence se projevuje pozůstalým a řekl bych přímým příbuzným. Těžko lze stanovit že tomu ano a tomu už ne. Jak znám průběh pohřbu, většinou to vyplyne samo při ukončení obřadu kdy kondolence probíhá. Moc si s tím nelamte hlavu. Možná budou smuteční hosté kondolovat Vám a v příbuzenstvu se to vyřeší podáním ruky již při příchodu na obřad. Nějaké pevné normy pro to nejsou stanoveny.

Julius Mlčoch , 09.08.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference