Poradna: Zákaz uložení do hrobu

Otázka:

Dobrý den.. Mám dotaz ohledně zákazu uložení rakve do hrobu. Při zařizování pohřbu, uložení rakve do hrobu k ostatkům rodičů zemřelého jsme zjistily, že smlouvu o nájmu má naše sestřenice..tel.jsme jí kontaktovali a celkem před 4svědky(hlasitý hovor)přímo v pohřebním ústavu nám udělila souhlas s uložením rakve a o převodu smlouvy na mou sestru.Na základě našeho telefonického rozhovoru,který slyšela i paní z PÚ nás poslala vše zařídit na správu hřbitova .. Doplatily jsme rozdíl a podepsali smlouvu na nového nájemce. Teď nás sestřenice kontaktovala, že jeden z příbuzných(bratr zemřelého)dělá rozbroje a s uložením rakve nesouhlasí..pohřeb bude teď v úterý.. Jsme v právu?Je nějaká možnost, nám v důstojném pohřbu tatinka můžou zabránit?

, Cheb , 05.02.2022
Odpověď

Dobrý den. Přepsání smlouvy o pronájmu je právní úkon. Jsem
překvapen že to jde i po telefonu, tedy myslím vyjádření souhlasu
s převodem nájemní smlouvy v pohřebním ústavu a následně na
hřbitovní správě. Dejme tomu. Dřívější oprávněná sestřenice dala
souhlas k přepsání na Vás jako nového nájemce. To že se to někomu
nelíbí v rodinách je celkem běžná věc, která ovšem na pohřeb a
jeho průběh nemůže mít dopad. Zákon o pohřebnictví 256/2001 Sb.,
chrání nejen zemřelou osobu, ale i účastníky smutečního
rozloučení. Jediná možnost jak zabránit pohřbu je, že stěžovatel
navštíví soud a požádá o předběžné řízení v této věci a složí
kaici 50 000,-Kč, nic méně pohřbení musí se uskutečnit, aby nebyl
porušen výše uvedený zákon a ostatní tyto věci by se řešili až po
pohřbení bez narušení piety. Není mi znám obdobný případ, kdy
došlo k zastavení pohřbení na základě předběžného opatření.
Jaroslav Mangl - předseda Asociace.

Jaroslav Mangl+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce kamenictví v pohřebnictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference