Poradna: Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě neoprávněné exumace ostatků mojí babičky. Babiččina dcera, sestra mojí maminky, provedla exumaci ostatků bez toho aby vše nejdříve projednala s provozovatelem pohřebiště. Tomu to bylo oznámeno až poté a nájemce hrobu, ve kterém byla babička prvně pohřbena o tom neměl ani tušení. Nájemcem hrobového místa je můj tatínek, neboť zde je také pohřbena moje maminka. Po exumaci mu babiččina dcera poslala jen SMS. Provozovatel pohřebiště obhajuje tím, že mu to bylo pohužel oznámeno až po exumaci. Jsem osobně velmi znepokojena, že k takové věci mohlo vůbec dojít a považuji to za zneuctění památky mojí babičcky a o mamce ani nemluvím. Je pohřební služba povinna si ověřit, zda objednavatel převozu ostatků je k tomu oprávněn? Soudit bych se s nikým nechtěla, ale nechci aby se to opakovalo. Když si teta mohla převézt svoji maminku, tak aby neodvezla i tu moji, když je to její vlastní sestra. Děkuji za odpověď.

, 07.10.2010
Odpověď

Musím konstatovat, že Vaše teta se zachovala velice nerozumně. Nejenže porušila několik ustanovení zákona 256/2001Sb. o pohřebnictví, ale pokud opravdu nechala exhumovat ostatky Vaší babičky bez řádných povolení a souhlasů oprávněných osob, došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu „Hanobení lidských ostatků“ §359 zákona 40/2009 Sb. trestní zákon, kde je stanoven trest ve výši odnětí svobody až na dvě léta. Upozorněte jí na to a poraďte se s rodinou a právníkem o dalším postupu.

Julius Mlčoch , 12.10.2010+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference