Poradna: Dobrý deň,mám na Vás dotaz.Dcéra pracovala v Dvore

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý deň,mám na Vás dotaz.Dcéra pracovala v Dvore Krélové.vyše roka zomrela,v ČR aj tu bol vykonaný pohreb a 29.12.2007 kremácia.Na pohrebné máme nárok vraj v ČR.Aké tlačivá treba vyplniť a komu ich treba doručiť.Je nutné osobne?Máme to 300km.Prípadne či stačí vami uvedené doklady na matrike v SR overiť a zaslať na adresu soc.služ. v Dvore?ďakujem za odpoveď.Pracharova

Slovensko , 26.01.2008
Odpověď

Protože byla Vaše dcera, pokud správně předpokládám, občankou SR, budou se dědické poměry řídit právem slovenským, které já bohužel neznám, i když právní úprava bude s největší pravděpodobností totožná, či velmi podobná. Jejími dědici jste tedy pouze vy, jako její rodiče a nikoliv přítel. Pokud však uzavřela životní pojistku, kde byl obmyšlenou osobou bývalý přítel, připadnou peníze s největší pravděpodobností jemu. Pokud jde o půjčku 140 000 Kč, je tato dluhem Vaší dcery, který musí splácet bance. Banka má tedy naproti tomu vůči Vaší dceři pohledávku. Peníze jako takové jsou však ve vlastnictví Vaši dcery. Nezáleží na tom, na čí účtu, tedy pokud je ovšem Vaše dcera bývalému příteli například nedarovala. V takovém případě by byly jeho. Navíc je zde i otázka toho, zda byla povinna půjčené peníze použít pouze určitým způsobem, nebo s nimi mohla volně, podle svého uvážení, nakládat. Podle českého práva přechází dluhy zůstavitele na jeho dědice, což jste vy. Nicméně dědicové odpovídají podle českého práva ze dluhy pouze do výše ceny nabytého dědictví a v poměru toho, co kdo z nich nabyl z dědictví, k celému dědictví. Pokud byste tedy nic nezdědili, nemuseli byste ani nic platit, tedy např. splácet onu půjčku. Pokud byste tyto peníze dědily, tak byste jí i musely splácet. A pokud by Vám tyto peníze dceřin bývalý přítel nechtěl vydat, museli byte jej pravděpodobně zažalovat na jejich vydání. Úspěšnost žaloby by se však samozřejmě odvíjela od toho, zda je má na svém účtu např. právě z titulu darování, nebo bez právního titulu.

Jiří Švehla , 31.01.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference