Poradna: Kdo má nárok na urnu?

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdo má nárok na urnu. Moje matka se po rozvodu s mým otcem znova vdala. Když zemřela, tak byla pohřbena do hrobu rodičů nového manžela. Já chtěla urnu vydat, protože se mi nelíbilo, že nikde není zmínka, že by v hrobě byla, jméno, fotka, nic. Urna byla uložena v prosklené skřínce na hrobě. Po mém dotazu, zda bych urnu s matčinými ostatky mohla dostat a zařídit jí hrob, kde bude její fotografie, jméno a bude o hrob postaráno (aby byl čistý, květiny, svíčky, ...), urna zmizela a nikdo se mnou nekomunikoval. Snažila jsem se formou písemné komunikace s matčiným manželem nějak domluvit. Toto ignoroval. Zkoušela jsem to i přes policii. Té jen sdělil, že urna je pod deskou hrobu (jsou to jen dlaždice cca 30x30 cm) a víc se k tomu vyjadřovat nebude. Letos manžel mé matky zemřel a já chtěla urnu vydat po jeho příbuzných. Bylo mi řečeno, že byli manželé a budou i po smrti spolu. Pokud něco dám na hrob (květiny, svíčky,...) tak krátce po té zmizí, jeho rodina na hrob nic nedá. Chci matce zařídit důstojný hrob a ne, aby to vypadalo, že tam vůbec uložena není. Jak v této situaci postupovat? Za odpověď děkuji

, Litoměřice , 24.03.2018
Odpověď

Pokud je urna uložena na všřejném pohřebišti, pak je vše podle zákona. Pokud chcete urnu vyjmout a uložit jinde, musíte mít souhlas nájemce hrobového místa.

Julius Mlčoch

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Memory in Memory s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum


Mgr. Hana Hluštíková

Sekce: Psychická pomoc, Město: Louny


PhDr. Patricie Anzari, CSc.

Sekce: Psychická pomoc, Město: Jetřichovice


Mgr. Vojtěch Lebduška

Sekce: Psychická pomoc, Město: Ústí nad Labem


Mgr. Markéta Závěrková

Sekce: Psychická pomoc, Město: Děčín II-Nové Město
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.