Poradna: Mám na Vás vícero dotazů a prosím o jejich zodpovězení. 1.

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, mám na Vás vícero dotazů a prosím o jejich zodpovězení. 1. Musí provozovatel pohřebiště uzavřít s pohřební službou, která většinu pohřbů na jeho pohřebišti zabezpečuje, nějakou smlouvu? A s hrobníky, které si sjednávají na kopání hrobů přímo pozůstalí, je třeba také uzavření smlouvy mezi provozovatelem pohřebiště a hrobníkem nebo stačí okopírovaná koncesní slitina a ŽL? V Řádu veřejných pohřebišť máme uvedeno, že lidské pozůstatky může do hrobů a hrobek ukládat pouze právnická osoba, oprávněná provozovat pohřební službu, se souhlasem provozovatele pohř.Stačí pouze toto v ŘVP a okopírovaný ŽL nebo musí být již zmiňované smlouvy uzavřeny? 2. Pokud v pozůstalostním řízení nebyl řešen převod nájmu hr. místa na dědice (opomnělo se) je nutné dědické řízení třeba i po letech obnovovat nebo je dostačují písemný souhlas všech dědiců s tím, že nájemné přechází na jednoho z nich? 3. Při skončení nájmu nemá bývalý nájemce nejmenší snahu odklidit hrobové zařízení. Je toto povinností provozovatele veř. pohř. nebo je to povinností nájemce. A jak se řeší nezájem o vyzvednutí ostatků? 4. V případě, že se od nabytí účinnosti zákona nepodařilo sehnat kontakty na některé pozůstalé a hroby jsou v žalostném stavu (v minulosti prý bylo na veř. pohřebišti vyvěšeno upozornění na skončení nájmu u těchto hr. míst a to bez jakékoliv odezvy) je možno nyní tato hrobová místa přenechat novým zájemců. A jak naložit s hrob. zařízením a ostatky v hrobech? Je možno pohřbít na tyto ostatky po uplynutí tlecí doby další? Předem velice děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

, 03.03.2008
Odpověď

Z Vámi položeného dotazu nabývám dojmu, že jste pracovnice Obecního úřadu a tedy provozovatele pohřebiště. Na dotazy se pokusím odpovědět snad srozumitelně. 1. Pokud pro provozovatele pohřebiště pohřební služba vykonává i činnosti spojené s provozováním pohřebiště (evidenci hrobových míst, údržbu pohřebiště a jiné související činnosti), pak by bylo na místě mít s ní uzavřenu smlouvu. Pokud jen spouští do hrobu, ovšem se souhlasem provozovatele pohřebiště, jak máte správně uvedeno v ŘVP, pak stačí jen kopie koncesní listiny na "provozování pohřební služby". Jiné je to s hrobníky. Ten kdo kope hrob musí mít živnostenský list na tuto činnost a především prokázat že byl proškolen na bezpečnost práce se zaměřením na výkopové práce. Provozovatel s ním nemusí mít smlouvu( pokud není jeho zaměstnanec) ale musí mu stanovit, který hrob se bude kopat, informovat ho o tom kdy bylo naposled pohřbíváno apod. Došlo-li by úrazu nedodržením předpisů bezpečnosti práce, je odpovědný provozovatel pohřebiště. 2. Zákon neřeší stav, kdy se dědickém řízení na nájem hrobového místa a dědění hrobového zařízení zapomnělo. Pokud se dědici dohodnou, a vydají písemný souhlas na koho bude nájem převeden. Tak by to mělo stačit. 3. §25 zákona 256/2001Sb. stanovuje, že pokud si po skončení doby nájmu nájemce neodebere hrobové zařízení včetně urny, bude po uplynutí jednoho roku od skončení nájmu s věcmi naloženo jako s věcmi opuštěnými. Provozovatel pak může hrobové zařízení zlikvidovat nebo prodat novému nájemci. Kosterní ostatky mohou zůstat uloženy v hrobě, pokud s tím nový nájemce souhlasí, nebo jsou vyzvednuty a uloženy do společného hrobu nebo zpopelněny v krematoriu. Náklady většinou nese provozovatel pohřebiště. 4. V tomto případě se postupuje podobně jako v předchozím případě. Problematikou hřbitovů a školením hrobníků se zabývá pan Jan Hrdlička soudní znalec v oboru pohřebnictví z Brna. Kontakt na něj najdete na www.pohrebnictvi.cz

Julius Mlčoch , 06.03.2008







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference