Poradna: obracim se na vas s prosbou o informaci ohledne vdovskeho

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobry den, obracim se na vas s prosbou o informaci ohledne vdovskeho duchodu. 01.02.2007 zemrel muj tatinek a maminka tedy po nem bude zrejme rok pobirat vdovsky duchod.Mamince bude tento rok (v zari) 50 let. Predpokladam, ze nebude mit po roce na tento vdovsky duchod uz zadny narok (ja jsem samostatna a mela pouze jedno dite), ale chtela jsem se zeptat jestli se po 5 letech (dosahne veku 55 let v roce 2012)muze o nej znovu prihlasit. Dekuji moc za odpoved.

Usti nad Labem , Ústí nad Labem , 14.02.2007
Odpověď

Vysvětlení Správy sociálního zabezpečení říká: Vdovský a vdovecký důchod ________________________________________ Vdova (vdovec) má nárok na vdovský (vdovecký) důchod po manželovi (manželce), který byl (a) poživatelem důchodu nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na plný invalidní nebo starobní důchod. Vdovský (vdovecký) důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela (manželky). Po uplynutí této doby náleží pouze pokud pozůstalá osoba: " pečuje o nezaopatřené dítě " pečuje o nezletilé dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě " pečuje o převážně nebo úplně bezmocného svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije ve společné domácnosti nebo o takového rodiče, který je částečně bezmocný a starší 80 let " je plně invalidní " dosáhla věku 55 let, jde-li o ženu, nebo 58 let, jde-li o muže. Jestliže pozůstalá osoba přestane plnit podmínky pro nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po uplynutí 1 roku od smrti druhého z manželů, nárok zanikne. Nárok na dávku vznikne znovu pouze tehdy, jestliže pozůstalá osoba splní některou z výše uvedených podmínek do 5 roků od tohoto zániku nároku. Nárok na vdovský a vdovecký důchod zaniká uzavřením nového manželství. Vdovský i vdovecký důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Výše základní výměry činí 1470 Kč měs. Výše procentní výměry činí 50% procentní výměry starobního nebo plného invalidního důchodu, na který měla, nebo by měla, nárok zemřelá osoba v době smrti, nebo 50% procentní výměry částečného invalidního důchodu po poživateli tohoto důchodu, který ke dni smrti nesplňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní nebo starobní důchod. Žádost o vdovský/vdovecký důchod Žádost o důchod po zemřelém se vyřizuje u organizace (kde byl zemřelý zaměstnán) nebo u okresní správy sociálního zabezpečení (byl-li zemřelý nepracující důchodce nebo byl-li zaměstnán v menší organizaci nebo OSVČ) ) v místě trvalého bydliště žadatele, a to na předepsaných tiskopisech. Kontakty na jednotlivé správy sociální zabezpečení naleznete zde. Call centrum České správy sociálního zabezpečení: tel. 257 062 860-8 Pondělí - středa 8,00-17,00 Úterý - čtvrtek 8,00-14,30 Pátek 8,00 14,00 www.cssz.cz doklady, které musíte mít s sebou: " Váš občanský průkaz " úmrtní list " oddací list " důchodový výměr zemřelého (případně pozůstalého, je-li důchodce) Odsadil jsem podmínku podle které, mám ten dojem, by Vaše maminka splňovala po 5 letech nárok na vdovský důchod. Pro přesnější informaci však doporučuji se spojit s pracovištěm SSZ a nebo se rovnou informovat při podávání žádosti o vdovský důchod který bude nyní vyplácen po dobu jednoho roku.

Julius Mlčoch , 15.02.2007

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference