Poradna: Pane Doktore,máme rodinný hrob,který není v místě mého

Sekce: Ostatní

Otázka:

Pane Doktore,máme rodinný hrob,který není v místě mého bydliště.Je vzdálen asi 140 km.od nás.Co vím tak v něm leží děd,babička a otec.Doposavaď se o hrob staral můj bratr,který platil nájem.Jenže bratr náhle zemřel 8.8 2008 a podle slov jeho manželky,prý si přál být spálen a uložen na jejím hrobě,který vlastní starší z dcer.Moje švagrová(se kterou nemám zrovna dobré zkušenosti),se rozhodla bez mého vědomí náš hrob nechat napsat na dceru druhou aby jí to nebylo líto.S tímto záměrem se svěřila jen mé matce.Mně obešla.Nebýt matky tak sem se nic nedozvěděl.Prý argumentovala,že bydlím daleko a že stejně budu pochovaný někde jinde ale zapomněla se mně zeptat jestli se nebudu chtět na důchod vrátit a kam pak mně kdo uloží a o to samé se jedná i v případě matky(protože se k ní po úmrtí bratra také nechová jak by se slušelo).Pane Doktore poraďte mi jak se mám v této situaci chovat.To ještě ani nevím zda tento náš hrob už náhodou není přepsán na tu druhou dceru,protože já jsem daleko a matka je na tom tak že skoro nikam nechodí.Poslední co bych chtěl podotknou je,že ten hrob byl cirka asi před 3 lety rekonstruován-nový náhroní kámen z černé leštěné žuly a nové desky,které jsou také z mramoru.Tuto opravu financovala tehdy ještě naše matka z dědictví po otci,kterého jsme se já i bratr zřekli ve prospěch matky.Prosím odpovězte mi jak mám se švagrovou jednat.Předem moc děkuji.

Lomnice n. Pop. , Lomnice nad Popelkou , 21.11.2008
Odpověď

Rozhodující je kdo byl nájemcem hrobového místa. Pokud to byl Váš zesnulý bratr, tak převod nájemního vztahu k hrobovému místu měl být předmětem dědického řízení. Rozhodnutí pozůstalostního soudu určí kdo bude pokračovatelem nájemního vztahu k hrobovému místu. Důležité je také to, komu patří hrobové zařízení. Pokud toto nechala zhotovit Vaše matka a má na to doklady, tak je vlastníkem hrobového zařízení a tuto skutečnost by měl znát provozovatel pohřebiště. Budete muset jednat s Vaší matkou i s Vaší švagrovou a pokusit se o dohodu o užívání předmětného hrobu. Pokud by totiž byla jako nájemce u provozovatele pohřebiště uvedena dcera Vašeho bratra a vlastníkem hrobového zařízení byla prokazatelně Vaše matka, pak při každé manipulaci s hrobem (pohřbení, uložení urny a podobně) musí být souhlasné stanovisko obou těchto osob. Dovedete si tedy představit jaká složitost se někdy vyskytne. Přeji Vám aby projednání tohoto problému s vašimi příbuznými bylo úspěšné.

Julius Mlčoch , 26.11.2008

Firmy z tohoto regionu:

MUDr. Jindra Friedrichová

Sekce: Psychická pomoc, Město: Semily


ISIDA centrum s.r.o.

Sekce: Psychická pomoc, Město: Česká Lípa


Mgr. Petr Moos

Sekce: Psychická pomoc, Město: Liberec
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.