Poradna: Zákazník se na mne obrátil s dotazem z historie, který

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, zákazník se na mne obrátil s dotazem z historie, který nedokážu uspokojivě zodpovědět. Můžete mi, prosím,poradit? Přišlo mi velmi zvláštní to, že můj otec vůbec netušil, kde jeho děda Ignác a babička Marie ve Smrčné na hřbitově leží. Udivovalo mne, že jej rodiče jako děcko, nikdy nevzali ke hrobu prarodičů..Uvažoval jsem, že řekněme ve věku jeho 5-7 let,(tj.1925-27), nemohly být hroby tak staré, aby je jeho otec Josef (11.2.1877) ,neopatroval a neudržoval. To jsem ovšem ještě netušil, že ve Smrčné leží jen Marie ...Nyní tedy vím, že zhruba 20 let( 1908/1928) po smrti Marie byl její hrob zřejmě polozapomenutý a neudržovaný tak, že jej můj otec vůbec neznal. Přijde mi to docela zvláštní, že syn Josef nechal tak brzy hrob své matky zpustnout. Šlo sice o celkem chudé lidi-nádeníci atd., ale stejně mne to zaráží. A nebo měla na toto veliký vliv 1.svět válka,kdy lidé měli jistě jiné starosti, než pečovat o hroby svých předků. A po válce třeba zůstal hrob již zapomenutý.. Další věc na kterou bych rád znal Váš názor je to, že Ignác nebyl z Brodu převezen k pohřbení do Smrčné. Jde o vzdálenost asi cca 24 km a možná na tehdejší poměry(1901), to byla docela velká vzdálenost. Možná v tom hrála role ta, že by bylo nutno požádat koncem léta některého místního sedláka o převoz rakve koňmi a třeba by si tento převoz chudá rodina nemohla finančně dovolit. I když šlo asi tak o pět hodin cesty koňmi.Ignác nezemřel ve žních, kdy bych pochopil, že sedláci nemohli postrádat koně na celý den. To že nebyl převezen domů , to mne opravdu dost překvapilo. Je to spíše výjimečné a nebo se tyto případy úmrtí jinde, takto běžně řešily?

Letohrad , Letohrad , 09.09.2009
Odpověď

Z Vašeho dotazu mohu těžko zjistit třeba rodinné vztahy, které mohou hrát v tomto příběhu určitou roli. Proč byly hroby neudržované a kdo o nich věděl nebo nevěděl se asi již nedozvíme. Problém, proč je babička Marie pohřbena jinde než děda Ignác, může být opravdu v tom, že na přelomu 19 a 20 století byly jiné předpisy a zvyky. Tehdy platil císařský výnos a zemřelí nesměli být pochováni dříve jak 48 hodin od úmrtí. Ovšem po 48 hodinách se pohřbívalo co nejdříve. Obvykle třetí a nejpozději čtvrtý den po úmrtí. Rovněž se většinou pohřbívalo v obci, kde k úmrtí došlo. Samozřejmě v tom také hrály peníze, které by pohřební služba za převoz zemřelého účtovala. Případ Marie a Ignáce se asi odehrával právě podle tohoto scénáře. Nevím kdo zemřel dřív, ale podle letopočtu uvedených v dotazu předpokládám, že to byl děda Ignác(1901) a pochován byl v Brodě, protože tam bydleli. Babička se potom odstěhovala do Smrčné, kde v roce 1908 zemřela a také tam byla pochována. Zřejmě nebyl nikdo, kdo by zajistit její pohřbení do hrobu v Brodě. V té době se také na hřbitovech evidovali dva druhy hrobů. Hroby obyčejné pro jednoho zemřelého a potom dražší tak zvané rodinné hroby ve kterých se pohřbívalo více zemřelých postupně. Nevím zda tato odpověď Vašeho tazatele uspokojí, ale také nevím jak zdůvodnit stav, na který se Váš zákazník ptá.

Julius Mlčoch , 06.10.2009

Firmy z tohoto regionu:

Kamenictví Kůrka

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Přelouč


POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference