Poradna: velice nás zaujaly Vaše stránky a proto se na Vám

Sekce: Pohřebné

Otázka:

Dobrý den, velice nás zaujaly Vaše stránky a proto se na Vám obracíme s dotazem a prosíme o jeho zodpovězení. Klient umístěný v Domě s pečovatelskou službou (a uživatel pečovatelské služby) by si přál, aby mu naše zařízení vypravilo pohřeb. Klient by nám chtěl svěřit hotovost určenou na svůj pohřeb a sdělil by, jaký pohřeb chce. Nevíme, jak v tomto případě postupovat (dohoda, výše hotovosti?). Klientovi bychom velice rádi vyšli vstříc, ale nevíme, jak to právně ošetřit. Děkujeme za odpověď S pozdravem Petra Veselá vedoucí sociálních služeb

Velká Bíteš , Velká Bíteš , 11.05.2007
Odpověď

To je v současné době velice problematicky řešitelné. V ČR není žádná pojišťovna, která by takovýto produkt, to je pojištění pohřebních výloh spolu se zajištěním pohřbu nabízela. V některých případech to je možné řešit formou závětní objednávky pohřbu přímo s konkrétní pohřební službou. To má svá úskalí, pokud klient bydlí v soukromém bytě a o jeho úmrtí se pohřební služba (ta se kterou byla uzavřena objednávka pohřbu) vůbec nemusí dovědět. To ale není váš případ. Dům s pečovatelskou službou o svém klientovi má absolutní přehled i v případě, že bude převezen do nemocnice, kde by k úmrtí došlo, alespoň v to doufám. Takže se pokuste domluvit s některou pohřební službou, která ve Vašem regionu působí a projednejte společně s klientem všechny náležitosti. PS jistě dokáže vyčíslit náklady pohřbu a peníze na pohřeb pak na zvláštním účtu vinkulované ve prospěch dotyčné PS. Bez projednání s PS nebudete znát náklady na pohřeb. O správném právním ošetření Vám poradí jedině notář nebo advokátní kancelář. Poznámka www.pohreb.cz: toto platilo do 31.12.2007 - od 1.1.2008 platí následující: Zákon č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, v platném znění říká: § 47 Podmínky nároku na pohřebné (1) Nárok na pohřebné má osoba, která vypravila pohřeb a) dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, nebo b) osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže dítě nebo osoba uvedená v písmenu b) měly trvalý pobyt (§ 3) na území České republiky. (2) Splňuje-li podmínky nároku na pohřebné více osob, náleží tato dávka jen jednou, a to osobě, která uplatní nárok na dávku jako první. Nárok na pohřebné vzniká dnem pohřbení podle zvláštního právního předpisu 48a). Uvedený předpis 48a) je zákon č. 256/2001Sb. o pohřebnictví, který v §2 písm. c) stanovuje, že c) pohřbením uložení lidských pozůstatků do hrobu nebo hrobky na veřejném nebo neveřejném pohřebišti nebo jejich zpopelnění v krematoriu.

Julius Mlčoch , 30.05.2007

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Pacov

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební služba Jaroslav Duben

Sekce: Pohřební služba, Město: Havlíčkův Brod


Obřadní síň Nové Město na Moravě

Sekce: Obřadní síně, Město: Nové Město na Moravě


Obřadní síň Havlíčkův Brod

Sekce: Obřadní síně, Město: Havlíčkův Brod


Obřadní síň Horní Cerekev

Sekce: Obřadní síně, Město: Horní Cerekev


Obřadní síň Pelhřimov

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební služba Luboš Zrno & syn

Sekce: Pohřební služba, Město: Pelhřimov


Vosička Pavel - pohřební služba Chotěboř

Sekce: Pohřební služba, Město: Chotěboř
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pohřebné
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference