Poradna: Dotaz k vydání urny

Otázka:

Dobrý den, ve společné domácnosti máme starší paní (78let),o kterou se staráme (není v žádném příbuzenském poměru)paní se svou rodinou nevychází (s manželem ani s ostatními). V průběhu pobytu v nemocnici jí vyklidili a zdevastovali byt, do kterého se již nemohla vrátit. Dotaz zní následovně. Co paní musí udělat, aby v případě úmrtí jsme mohli zařizovat pohřeb a učinit tak vše podle jejího přání? Respektive,jak předejít obavám, aby v případě zpopelnění byla urna vydána nám a ne manželovi. Moc děkuji za Vaší odpověď.

, Litoměřice , 21.03.2014
Odpověď

Nový občanský zákoník v §114 stanovuje v odstavci (1), že člověk je oprávněn rozhodnout jaký má mít pohřeb. Nezanechá-li o tom výslovné rozhodnutí, rozhodně o jeho pohřbu manžel zemřelého a pak postupně další nejbližší příbuzní. Z uvedeného by se dalo odvodit, že by v tomto výslovném rozhodnutí o pohřbu mohl člověk i pověřit osobu, která má pohřeb zajistit. To ale není zatím v žádném rozhodnutí specifikováno. Bude proto nutné obrátit se na advokáta, nebo notáře a zjistit, jakým způsobem by toto šlo právně ošetřit, aby jste byly právě vy vykonavatelem jejího posledního přání.

Julius Mlčoch

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pohřební služba
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference