Poradna: Rada ohledně ohlašovací povinnosti u pohřbení.

Otázka:

Dobrý den,poprosila bych Vás o radu ohledně ohlašování uložení zelřelé do hrobu.V Pohřebním ústavu který zajišťuje pohřeb kopání hrobu nedělají a dali mi kontakt na kamenosochařství, kteří tyto práce provádí.Dozvěděla jsem se že je povinností hlásit uložení na technických službách kteří tento hřbitov spravují. A moje otázka zní. Kdo má povinnost tuto skutečnost nahlásit? Já jakožto zřizovatelka pohřbu, nebo Pohřební ústav který sice nemá s kopáním nic společného a ani se jim za to neplatí a nebo kamenosochařství kteří hrob kopou? Ještě bych se ráda také vrátila k dotazu který mě zaujal a psala ho nějaká paní předemnou. Píšete že uložení těla je 48 hodin v nemocnici zdarma. Co se děje v případě že úmrtí je například v 17.00 v pátek a 48 hodin vyprší v neděli v 17.00. Z vlastní zkušenosti vím, že přez víkend se nikde v nemocnicích na patologii těla nevydávají. Mají to tedy pozůstalí v pondělí již hradit a nebo ne. Děkuji za odpověď. Michaela

Holice , Holice , 30.03.2012
Odpověď

Jednat s provozovatelem pohřebiště je povinností nájemce hrobového místa. Pokud jím nejste vy, ale budete do hrobu pohřbívat lidské pozůstatky, musíte mít souhlas nájemce hrobového místa s pohřbením. Provozovatel pohřebiště musí s nájemcem sepsat nájemní  smlouvu na hrobové místo, která bude krýt celou tlecí dobu stanovenou pro pohřebiště. Kopání hrobů je činnost, kterou může provádět provozovatel pohřebiště, nebo je předmětem samostatné živnosti, a tu má pravděpodobně někdo od kameníků. Tomu by měl provozovatel pohřebiště určit hrob a stanovit podmínky pro výkop hrobu. Pokud jde o lhůtu 48hod. od úmrtí, kdy se za uložení zemřelého neplatí poplatek zdravotnickému zařízení, tak to je jen v případě, že došlo k úmrtí ve zdravotnickém zařízení, nebo byl zemřelý převezen k provedení zdravotní pitvy při úmrtí mimo zdravotnické zřízení. Při hodinovém stanovení počítání času se do této doby zahrnují i soboty, neděle nebo svátky. Bohužel po této době, i když pohřební služba nemá možnost zemřelého vyzvednout k objednanému pohřbení, je objednavatel pohřbení povinen poplatek zaplatit.

Julius Mlčoch , 03.05.2012

Firmy z tohoto regionu:

Kamenictví Kůrka

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Přelouč


POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pohřební služba
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference