Poradna: Vnuk nárok na volno

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda mám nárok na 2 dny volna při úmrtí babičky, která žila v domově důchodců, ale již neměla žádné jiné bližší příbuzné než mě. Pohřeb jsem zařizoval a také se ho samozdřejmě účastnil. Bylo mi řečeno, že mám nárok pouze na 1 den. Zdá se mi to nespravedlivé, když babičce nikdo jiný než já pohřeb nemohl zařídit.Děkuji.

Šumperk , Šumperk , 04.04.2012
Odpověď

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. stanovuje, že máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy a to na:

„c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.“ Z citace je jasné, že na pohřeb prarodiče nárok máte a máte nárok i na další den pokud zařizujete pohřeb. Část týkající se společné domácnosti se týká osob v Nařízení přímo neuvedených. Prarodiče uvedeni jsou, a je jedno zda babička bydlela v domově důchodců nebo jinde.

Julius Mlčoch , 11.04.2012

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Rozstání

Sekce: Obřadní síně, Město: Okres Prostějov


Smuteční síň Hranice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hranice


Obřadní síň na Městském hřbitově v Prostějově

Sekce: Obřadní síně, Město: Prostějov


Obřadní síň Prostějov

Sekce: Obřadní síně, Město: Prostějov


Obřadní síň -kostel husitské církve - Prostějov

Sekce: Obřadní síně, Město: Okres Prostějov


Obřadní síň Malé Hradisko

Sekce: Obřadní síně, Město: Prostějov
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pracovní volno
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference