Poradna: Chtěla bych Vás požádat o radu.Správce hřbitova poslal

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.Správce hřbitova poslal novou nájemní smlouvu, ve které mimo jiné uvádí i poplatek za nájem hrobky a za služby. Jelikož se v roce 2002 cen.věstníkem nově stanovila cena nájemného( v našem případě snížila proti doposud účtované), Rada Města (ve kterém máme hrobku),rozhodla o stanovení nové ceny za služby,a to paušální částkou, jejíž navýšením kompenzuje rozdíl z dříve vyššího placeného nájemného za hrobku.Chtěla jsem Vás poprosit o Váš názor, zda si myslíte, že je to oprávněné a zda existuje vyhláška nebo předpis, který stanovuje výčet nákladů, které lze zahrnout do kalkulace ceny za služby.Děkuji.

Pardubice , Pardubice , 16.01.2007
Odpověď

Zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví stanovuje v §25 odst.(1), že nájem hrobového místa vzniká na základě smlouvy o nájmu hrobového místa, uzavřené mezi provozovatelem pohřebiště a nájemcem. Smlouva musí mít písemnou formu a musí obsahovat kromě jiného také výši nájemného a výši úhrady za služby s nájmem spojené. V roce 2002 jak uvádíte začal platit uvedený zákon a provozovatelé pohřebišť měli povinnost dát smluvní vztahy do souladu s ustanovením zákona. Před rokem 2002 byla totiž ve smlouvách částka za nájem uváděna jednou částku, která obsahovala nájem i služby dohromady. Rozdělením této částky a stanovením přesné částky nájmu, odpovídající rozměru hrobového místa vynásobeného cenou za m2 ve výši stanovené regulovanou cenou podle cenového věstníku Ministerstva financí. Zbývající náklady na služby poskytované provozovatelem pohřebiště ( dodávka vody na zalévání, údržba komunikací na hřbitově, péče o zeleň na hřbitově, odvoz hřbitovního odpadu a pod.) je provozovatelem rozpočítána na jednotlivá hrobová místa a tvoří druhou část smluvní ceny za nájem hrobového místa. Pokud jde o předpisy tak výši nájemného jako regulované ceny stanovuje vždy Výměr MF č. 1 pro daný rok. Pro tvorbu cen za služby není jednotný předpis, ale provozovatel by měl mít provedenu kalkulaci nákladů a z toho vycházet pro stanovení ceny za poskytované služby. Protože jsou podmínky na pohřebištích různé nelze jednotně stanovit výši těchto nákladů.

Julius Mlčoch , 16.01.2007

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference