Poradna: děditství ostatků

Otázka:

Dobrý den.V říjnu mi umřela babička.Jako vykonavatelka pohřbu jsem dostala vše,co po ní zbylo.Pozůstalost byla totiž nižší než 20000kč.Mám ale problém s okýnkem které měla pronajaté v urnovém háji.Byl tam pochován její manžel a jí sme na její přání nechali přisypat k němu a jsou tedy v jedné urně.Problém je v tom,že když jsem šla s rozhodnutím od notáře za správou hřbitova bylo mi oznámeno,že dokud nebude ve zprávě jasně napsané,že jsem dostala do dědictví její a dědovo ostatky,tak můžou pronájem předat mě,ale notář mi zase řekl,že ostatky nemají žádnou hodnotu a tudíž se tím nemůže zabívat.Takže jsem teď na mrtvém bodě.Babička měla 4 děti.1 dítě již nežije,2 děti nemají problém s tím aby odsouhlasili,že ony ostatky půjdou do mojí zprávy,ale to poslední dítě s tím má velký problém.Takže jsem opět na mrtvém bodě.U notáře mi poradili abych se obrátila na soud,ale přeci musí být i jiné řešení?! Chci se zeptat zda nestačí ověřené podpisy zbylých dětí abych mohla s jejich ostatky nakládat.Zprávce mi řekl,že v tuto chvíli jejich ostatky nepatří nikomu.Babička má pronájem zaplacený do r. 2019.Jenže já nevím zda onen pronájem jejím úmrtím nezkončil.Předem děkuji za odpověď.

Karlovy Vary , Karlovy Vary , 07.01.2013
Odpověď

Z uvedeného tuším, že se pozůstalostní řízení nekonalo pro nízkou hodnotu pozůstalosti. Notářka by Vám měla vydat rozhodnutí o tomto aktu a také stanovit, že všechny movité i nemovité věci z majetku babičky přecházejí na Vás. Poté dojdete na provozovatele pohřebiště a tímto se prokážete, že jste „dědičkou“ a ze zákona přechází nájem kolumbární schránky na Vás. Nevím proč jeden z potenciálních dědiců nesouhlasí, když jistě u notářky dal kladné vyjádření k tomu, aby vše připadlo Vám. Není také pravda, že ostatky nepatří nikomu. Ostatky babičky patří objednavateli pohřbení. Ostatky dědečka patřili nájemci kolumbární schránky, tedy babičce, a pokud bude nájemní smlouva na kolumbární schránku převedena na Vás budou patřit Vám. Nájemní smlouva samozřejmě právně končí smrtí nájemce, ale zákon 256/2001 říká, že nájem přechází na dědice. Možná je to trochu komplikované, ale právník Vám jistě poradí jak dál.

Julius Mlčoch , 13.01.2013Inzerce z regionu

Prodej pomníku
Region: Karlovarsko
nabídka, 15.1.2024, 16:35
Kamenictví v pohřebnictví

Prodám repasovaný, nově vypískovaný starší...
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference