Poradna: Hygiena

Otázka:

Doslechla jsem se prosím, že je povoleno mít doma urnu s popelem. Je to prosím pravda ? Pokud ano, tak je to s prominutím nechutné, aby např. ve skříni strašila mrtvola. Přijde mi to stejné, jako bych si mrtvolu nechala vycpat měla ji jako ozdobu v obýváku. Kde je hygiena a etika ? Podobně prý lze popel někde po venku rozházet, na zahradě, na ulici, hodit do rybníka či potoka. To mi také přijde zvrhlé a nechutné/nedůstojné, vždyť popel venku při rozhazování vezme vítr a někomu vmete do obličeje a ten ho i vdechne. Nebo se děti koupou v "infikovaném" rybníku nebo si hrají v trávě, kde byl právě rozházen popel. Nebo pes kálí tamtéž. Možná namítnete, že popel je nezávadný. Možná, ale i kdyby, jen to pomyšlení... Děkuji

Jesenice , 13.09.2012
Odpověď

Náš právní řád nestanoví pravidla pro uložení urny se zpopelněnými ostatky. Protože tyto ostatky jsou z hygienického hlediska nezávadné, je možné také provedení jejich rozptylu na jiných místech než je veřejné pohřebiště. Mrtvé lidské tělo, zákonem nazvané lidské pozůstatky je z hlediska hygienického možným zdrojem přenosu nemocí, a proto je zacházení s nimi zákonem ošetřeno a musí být vždy pohřbeny na pohřebišti. Pro rozptyl zpopelněných ostatků je zákonem stanoven důraz na pietní a etické zacházení s nimi. Rovněž smí být jejich uložení mimo pohřebiště provedeno vždy buď na vlastním pozemku, nebo jen se souhlasem majitele jiného pozemku, případně vodního toku apod. jak bude naloženo s urnou a zpopelněnými ostatky záleží jen na objednavateli pohřbení, který je po pohřbení vlastníkem urny.

Julius Mlčoch , 18.09.2012+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference