Poradna: Nájem hrobového místa

Otázka:

Dobrý den, v říjnu roku 2001 mi zemřel otec, byl pohřben do rodinné hrobky, jak si to přáli jeho rodiče. V té době uzavřela hřbitovní správa smlouvu o nájmu hrobového místa která je uzavřená ve smyslu ustanovení §663 a následujících, zákona č. 40/1964(občanský zákoník v platném znění) a vyhlášky č. 19/1988 Sb. s mojí maminkou. Smlouva byla sepsána na 10 let. V roce 2008 předložil na hřbitovní správě bratranec mého otce papír, kde sám píše, že smlouva která byla uzavřená mezi moji matkou a hřbitovní správou je neplatná. A že on je jediným přímým potomkem rodiny která podle údajů hřbitovní správy hrob zřídila (on má zde pohřbené prarodiče a praprarodiče), a že o hrob se nikdo jiný než on nestaral, přičemž to není pravda. Přímými potomky rodiny, která údajně hrob zřídila byl i můj již zemřelý otec a tak dalším žijícím potomkem jsem já a můj bratr. I tak na základě jeho tvrzení hřbitovní správa s ním sepsala novou nájemní smlouvu, anižby se zajímala a ověřila jestli není nikdo jiný, kdo má podle mě na nájem hrobu stejný podíl. Měla na to právo s ním tuto novou smlouvu sepsat? Opravdu byla smlouva moji matky nepslatná v tom roce 2008? A co se dá s tím teď udělat? Nikde v zákoně jsme nic o tom že nájemcem hrobu může být jen přímý potomek nenašli. A také zda je možné jej nějakým způsobem postihnout, že udal nepravdivé údaje? Děkuji

Ostrava , Ostrava-město , 25.10.2012
Odpověď

Nevím proč by měla být v roce 2008 neplatná. Je pravdou, že do 1. 1. 2002 platí zákon č. 256/2001Sb. o pohřebnictví kde je stanoveno, co musí nájemní smlouva na hrobové místo obsahovat a provozovatel pohřebiště mel dva roky na to, aby dal smlouvy do souladu s tímto zákonem. Pokud však smlouva byla uzavřena písemně a obsahovala dané náležitosti, nebylo nezbytné uzavírat smlouvy nové před vypršením nájemní doby. Domnívám se, že provozovatel hřbitova nepostupoval správně, když převedl nájem na Vašeho bratrance. Spor je však možno řešit jen soudní cestou. Pokud chcete dát věci do pořádku, musíte se obrátit na advokátní kancelář a celou záležitost s nimi projednat. Jen právník je schopen posoudit, jakou má věc naději na úspěšné jednání.

Julius Mlčoch , 31.10.2012

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Obřadní síň Ostrava - Vítkovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Ostrava-Vítkovice


smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Zdena Černínová - Pohřební služba

Sekce: Pohřební služba, Město: Karviná-Ráj


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


Malá obřadní síň Slezská Ostrava

Sekce: Obřadní síně, Město: Slezská Ostrava
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference