Poradna: Náš problém je hrob - hrobka. Při úmrtí babičky mého

Otázka:

Dobrý den, náš problém je hrob - hrobka. Při úmrtí babičky mého manžela byl zřízen hrob do kterého byla pochována. Tento hrob zřídil a uhradil její manžel (dědeček). Následně zemřela jejich dcera, která byla do tohoto hrobu také uložena. S ohledem na krátkou dobu od tohoto úmrtí, byl dědeček zpopelněn a jeho urna byla na toto hrobové místo také uložena. Tak se tedy stalo, že na hrobě jsou uvedena jména dvou rodin. Druhá dcera si na tento hrob nečinila nárok, avšak nyní nastala situace, která tuto stranu rodiny naprosto pobouřila. Manželovi dcery, která byla do tohoto hrobu pochována jako druhá, zemřeli rodiče a on je uložil do tohoto hrobu také, bez souhlasu druhé dcery. Navíc nechal vyrobit desku se jmény těchto jeho rodičů, ačkoliv na hrobě byla původně uvedena jen rodina bez vyjmenování osob. Tak to také zůstalo, ale na vodorovnou desku je ještě přidána další se jmény jeho rodičů. Ne jeho zemřelé ženy, pouze rodičů. Lze se proti takovému chování nějak bránit? Je nám jasné, že tady jde především o peníze na zřízení hrobového místa, ale domníváme se, že jde o naprosto nelidské jednání. Obzvlášť, když k tomuto uložení došlo v týdnu před Vánoci. Pokud by to nešlo nijak zasáhnout – můj dotaz zní: lze zřídit nový hrob, když jedna osoba o kterou by se jednalo byla uložena do země? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Roudnice nad Labem , Roudnice nad Labem , 05.01.2007
Odpověď

Rodinné spory jsou vždy složité a nepříjemné. Bohužel nemám dostatek informací pro úplnou odpověď. Z dotazu jsem pochopil, že první nájemce hrobového místa, a také majitel hrobového zařízení, byl Váš dědeček. Ten ale zemřel, a tudíž v pozůstalostním řízení o jeho dědictví mělo být rozhodnuto, na koho přechází užívací právo k tomuto hrobu – hrobce, a kdo se stává majitelem hrobového zařízení. Tento dědic musí být zapsán u provozovatel pohřebiště jako osoba oprávněná rozhodovat o dalším osudu hrobového místa. Bez souhlasu nájemce hrobového místa totiž provozovatel pohřebiště nemůže do tohoto hrobu nikoho pohřbít ani uložit urnu. Nový hrob pochopitelně můžete zřídit. Pokud má provozovatel pohřebiště volná hrobová místa, tak Vám jistě umožní uzavřít nájem hrobového místa, a vybudování hrobového zařízení. Pokud máte na mysli exhumaci osoby pohřbené v původním hrobě a přenesení ostatků do nového hrobu, tak záleží na tom, zda již proběhla stanovená tlecí doba (většina pohřebišť má stanovenu 10letou tlecí dobu), nebo ne. Zákon stanovuje podmínky pro exhumaci v tlecí době. Provozovatel pohřebiště Vám jistě tuto informaci podá přesněji. Rovněž s exhumací musí pochopitelně souhlasit oprávněný nájemce hrobového místa. Přeji Vám abyste tento problém mezi příbuznými vyřešil v klidu a s přijatelným řešením. Jinak by bylo nutné spor řešit soudní cestou.

Julius Mlčoch , 05.01.2007

Firmy z tohoto regionu:

Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference