Poradna: Uživatel hrobového místa

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu, obdržel jsem od města upozornění jako uživatele hrobového místa: "Poplatek za nájem a služby spojené s nájmem hrobového místa je uhrazen do roku 1998, není uzavřena smlouva dle Zákona 256/20001 Sb. o pohřebnictví". Uživatelem ale nejsem, o hrobovém místu jsem do této chvíle nevěděl, podle zjištění jde o praprarodiče. Město mne kontaktovalo na základě stejné adresy trvalého bydliště, nejsem přímým dědicem, ani jsem žádnou smlouvu nepodepsal. Prosím jsem povinen uhradit dluh poplatků nebo mohu pouze sdělit skutečnost, že nejsem uživatelem a tedy nemám zájem hrob užívat? Není možné, že bych v budoucnu byl považován za dlužníka vůči městu? Takto by museli být ale považováni pak všichni žijící příbuzní. Předem děkuji za odpověď.

Středočeský kraj , 29.05.2013
Odpověď

Právo užívání hrobového místa vzniká na základě nájemní smlouvy na hrobové místo. Protože s vámi nikdy provozovatel pohřebiště (obec) žádnou smlouvu neuzavřel, tak se Vás tento problém netýká. Navíc, pokud od roku 1998 nebyla uzavřena nová nájemní smlouva, tak jak stanovuje zákon č. 256/2001 Sb. právo užívat hrobové místo zaniklo a hrobové příslušenství se stalo věcí opuštěnou ze zákona patřící obci.  Dlužníkem města se určitě stát nemůžete není pro to právní podklad.

Julius Mlčoch , 29.05.2013+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference