Poradna: Vážení, prosím o radu, jako obec spravujeme veřejné

Otázka:

Vážení, prosím o radu, jako obec spravujeme veřejné pohřebiště. Na podnět správce městského hřbitova nám bylo sděleno, že se na měst. hřbitově nacházejín hrobky, které jsou již léta neplaceny, v evidenčních kartách nejsou zaneseny adresy majitelů hrobek. Ze zákona o pohřebnictví č.256/06 - nepříhlásí li se vlastník hrobového zařízení do 1 roku, může obec s těmito věcmi nakládat jako s věcmi opuštěnými/ je možno hrobku včetně pronájmu hrobového místa přenechat jiným zájemcům/. Děkuji za odpověd.

Litoměřice , Litoměřice , 26.03.2007
Odpověď

V podstatě máte pravdu, ale v každém případě je potřeba dodržet ustanovení §25 odst.8 a vyvěsit na místě obvyklém upozornění na skončení doby nájmu. Doporučuji také označit takový hrob nebo hrobku sdělením, že nájem skočil a výzvou aby se dostavili do kanceláře provozovatele pohřebiště. Nejlépe teď před Velikonocemi, kdy se hodně chodí na hroby. Může totiž existovat dřívější smlouva na dobu trvání hřbitova o které vy v tuto chvíli nevíte a oprávněný uživatel hrobového místa zase se domnívá, že je vše v pořádku. Neozve-li se nikdo tak po dodržení zákonných lhůt je možno hrobové zařízení považovat jako věc opuštěnou a obec s ní může nakládat jako se svým majetkem.

Julius Mlčoch , 27.03.2007

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference