Poradna: Zemřel mi tatínek, který před 9lety (když zemřela maminka)

Otázka:

Dobrý den. Zemřel mi tatínek, který před 9lety (když zemřela maminka) platil hrobové zařízení - pomník a sklípek na urny v částce 22 000Kč. Má vlastní sestra po mě žádá vyplacení poloviční hodnoty hrobového zařízení (11 000). Nájem hrobového místa byl převeden na mě. Má na to sestra nárok? Můžeme zůstat spoluvlastníky hrobového zařízení, i když pronájem hrobového místa je uzavřen pouze se mnou? Děkuji za odpověď.

Pardubice , Pardubice , 28.03.2007
Odpověď

Zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví řeší jen nájemní vztah k hrobovému místu. Ten máte s provozovatelem pohřebiště vyřešen. Vztah k hrobovému zařízení, to je pomníku a ostatnímu majetku na hrobovém místě, který je ve Vašem spoluvlastnictví se sestrou je upravován ustanoveními Občanského zákoníku a ten spoluvlastnictví movité věci umožňuje. Je pravdou, že provozovatelé pohřebišť tento vlastnický vztah moc rádi nemají, protože někdy přináší problémy a to hlavně při rozepřích v rodinných vztazích. To však doufám ve Vašem případě nehrozí. Takže můžete zůstat spoluvlastníky, ale pokud sestra nechce být spoluvlastník, oprávněně žádá vyplacení svého podílu na tomto majetku. Pak by jste byla jediným vlastníkem Vy a tak by jste také byla zapsána v evidenci provozovatele pohřebiště. Pokud zůstanete spoluvlastníky, musíte být v této evidenci zapsány obě.

Julius Mlčoch , 30.03.2007

Firmy z tohoto regionu:

Kamenictví Kůrka

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Přelouč


POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference