Poradna: Dvojitý pohřeb

Otázka:

Dobrý den, před 40 lety byl muž pochován církevním obřadem do země, dnes po 40 letech chtějí jeho pozůstatky vykopat a následně podstoupit kremaci. Je tento způsob humánní z hlediska duchovna - tzv. buzení mrtvého, 2x vykonat pohřeb? Děkuji za odpověď

, Benešov , 30.03.2014
Odpověď

Záleží na tom, kdo rozhodl o provedení exhumace a zpopelnění nalezených ostatků. Nový občanský zákoník upřednostňuje zachovat ostatky podle přání zemřelého. Ví však dnes co si opravdu zemřelý před 40 lety přál. Stává se, že si pozůstalí přejí převést ostatky na jiný hřbitov a pak je jednodušší převážet urnu než kosterní ostatky. Dost často je takovýto postup nutný pro uvolnění hrobového místa k novému pohřbení a ne všude má provozovatel pohřebiště dostatek místa pro uložení kosterních ostatků. Nedá se rovněž zpopelnění kosterních ostatků brát jako druhé pohřbení. Krematoria mají ve své náplni také zpopelňování exhumovaných kosterních ostatků a to již není pohřbení. To je jen v případě lidských pozůstatků (mrtvé lidské tělo). Pokud jde o duchovno, tak to je samozřejmě otázka církevního přístupu k tomuto problému a ten může  být již jiný u nynějších pozůstalých proti předchozím přímým pozůstalým.

Julius Mlčoch

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Jesenice u Prahy


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Mnichovice


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Kostel sv. Jana Nepomuckého Mladá Boleslav

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Smuteční síň Nový hřbitov

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Benešov u Prahy


Smuteční síň Dobrovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Dobrovice


Smuteční sín Kosmonosy

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference