Poradna: Kdo z pozůstalých má zákonný nárok na popel zemřelého?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat kdo má zákonný nárok na popel mého zemřelého otce. Jeho sestra (moje teta) mi jej nechce vydat a já nevím co mohu udělat, abych jej získala. Můžete mi poradit jaké mám možnosti, když popel uložila do kolumbária ve svém bydlišti kde je zamčený v prosklené vytríně a nechce mi jej vydat? Děkuji Kateřina Stránská

Náchodsko , 19.06.2013
Odpověď

Urna se zpopelněnými ostatky se ze zákona vydává objednateli pohřbení. Pokud pohřbení objednávala Vaše teta, pak jí urna náleží a záleží na jejím rozhodnutí jak s ní naloží. Od ledna 2014 má platit nový Občanský zákon, který tuto oblast upravuje odlišně od současné praxe. Pokud je však urna uložena na veřejném pohřebišti a Vy k ní máte přístup, pak i nová právní norma  toto neřeší.

Julius Mlčoch , 20.06.2013+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference