Poradna: Když jsem šla do krematoria vyzvednou urnu, vydali

Otázka:

Když jsem šla do krematoria vyzvednou urnu, vydali mi doklad o zpopelnění a omylem další vyplněný formulář, ohledací list cizí osoby. Všimla jsem si toho až doma. Volala jsem jim, že tento doklad vracím a prosím o vydání ohledacího listu mé matky. Bylo mi sděleno, že podle platných zákonných předpisů na tento dokument má právo pouze matrika, pohřební služba a krematorium. Zdá se mi to neuvěřitelné, při představě, že příčina smrti může být známa kdekomu, a není problém, aby se roznesla třeba po maloměstě, zatímco nejbližší příbuzní ji nesmí znát. Vybavuji si, že už na toto téma jsem slyšela něco v televizi. Děkuji za případnou odpověď.

Morava , 11.01.2007
Odpověď

K vydání "Listu o prohlídce mrtvého" došlo ze strany krematoria jistě omylem. Tento doklad musí zůstat uložen v krematoriu. Zákon č. 256/2001 Sb. to takto stanovuje. List o prohlídce mrtvého je chápán jako součást zdravotnické dokumentace a spadá pod zákon o ochraně osobních údajů. Je vystaven ve třech stejnopisech z nichž dva se předávají matrice a jeden jde se zemřelým až na místo pohřbení a zůstává uložen u provozovatele pohřebiště, nebo v krematoriu. Příčina smrti je uvedena na Úmrtním listu, který vystaví matrika a předá jej objednavateli pohřbení. Pokud Vám krematorium odmítlo vydat List o prohlídce mrtvého, činí tak v souladu s ustanovením zákona.

Julius Mlčoch , 11.01.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference