Poradna: Závěť

Otázka:

Dobrý den, moje příbuzná sepsala závěť, kde mne uvedla jako jediného dědice. Je bezdětná a bez manžela. Závěť uložila u právníka, kterému po jejím úmrtí bude vyplacena část z dědictví za jeho služby (údajně uvedeno v závěti).Jedná se mi ale především o to, že když nebude žádost uložena v registru závětí jak to bude potom celé probíhat? Musí onen právník tuto závět nechat zaevidovat v registru závětí a jde to i po smrti příbuzné? Jak mi bude přidělen notář, který vše vyřizuje? Děkuji za odpověď

, Praha 3 , 18.05.2023
Odpověď

Záleží, kdo je myšlen tím "právníkem". Dědické řízení funguje tak, že po smrti osoby je automaticky ustanoven notář, který dědictví vyřizuje. Toho si nemůže vybrat např. zůstavitelka ještě za života, případně dědicové. Je stanoven podle seznamu. Tento notář tedy vede dědické řízení a řeší mimojiné to, zda zemřelý zanechal závěť. První zkontroluje registr závětí - pokud v něm závěť je (a zároveň nikdo nepředloží nějakou jinou, novější závěť), ta se postupuje podle ní. Pokud v registru závětí závěť není, tak notář řeší to, zda mu je někým nějaké závěť v rámci řízení předložena. Pokud se tedy vrátíme k onomu "právníkovi", tak pokud je tím např. myšlen advokát, tak může věc probíhat např. tak, že s ním má zůstavitelka uzavřenu smlouvu, že po její smrti advokát vydá závěť notáři, který projednává dědictví - toto už záleží na tom, jak se zůstavitelka s právníkem dohodla, jaké mají podmínky smlouvy atp. Pokud však závěť v rámci dědického řízení notáři předložena nebude, tak se bude dědit podle zákonné posloupnosti.

Pavel Kuchynka , 24.05.2023

Firmy z tohoto regionu:

Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ceny pohřebních služeb
Přejít na odborné články pohreb.cz
Přejít na katalog pohřebních služeb pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference