Poradna: Auto po zemrelem

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobry den,pred tydnem mi zemrel otec.Zanechal po sobe auto,ktere pred smrti prislibil sousedovi.Vcelku hodlam tento slib dodrzet,ale nevim jakym zpusobem nyni mam auto predat. Mohu mu ho predat jiz nyni,nebo musim pockat do probehnuti dedickeho rizeni ? Kdo ruci za pripadne skody,ktere by timto autem pred prepsanim na souseds byly zpusobeny ? Pojisteni i vsechny papiry je samozrejme take napsane na otce. Dekuji za Vasi odpoved

Nemecko , 06.09.2012
Odpověď

Je třeba vyčkat do skončení dědického řízení, před jeho vypořádáním není dovoleno s dědictvím nakládat (např. formou prodeje, darování atp.). Jakmile bude rozhodnuto, že auto je Vaše, můžete s ním činit co uznáte za vhodné. Co se týká případné škody, má se za to (pokud auto zdědíte), že se stalo Vaším vlastnictvím v okamžiku smrti zůstavitele (ačkoliv potvrzeno to bude až rozhodnutím o dědictví). Nerozumím pak otázce "kdo ručí za škodu". Pokud auto někdo v mezidobí poškodí, tak se pak náhrady škody můžete domáhat Vy jakožto majitel (ve chvíli, kdy auto zdědíte). Pokud to myslíte ve vztahu k sousedovi, ten žádný nárok ze škody nemá. Slib, který mu dal Váš otec, byl čistě neformální. I pokud byste se rozhodl auto sousedovi nepředat, soused s tím nic neudělá.

Marta Ptáčková , 18.09.2012+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference