Poradna: Chtěl bych se zeptat jěstli se můžu po otcovy smrti

Sekce: Dědictví

Otázka:

dobrý den,chtěl bych se zeptat jěstli se můžu po otcovy smrti zříct dědictví kvuli jeho dluhum na zdravotním pojištění. A jěstli na to má vliv,že ted mi chce darovat dum aby jednou neskončil v exekuci.děkuji za odpověd.LUKÁŠ GERYCH

slušovice , 03.04.2009
Odpověď

Dobrý den, podle občanského zákoníku, § 463 máte právo dědictví odmítnout. Musí tak být učiněno ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením sodu zaslaným. Můžete tak učinit pouze do jednoho měsíce ode dne, kdy budete soudem o právu o odmítnutí dědictví a následcích z toho plynoucích vyrozuměn. Jinak řečeno, až vás soud o této možnosti vyrozumí, máte na to jeden měsíc. Popřípadě může soud tuto lhůtu prodloužit. Nemůžete odmítnout pouze část dědictví, ale pouze dědictví celé. V případě, že dědictví odmítnete, platí zde pak zákonná fikce, že na dědice, který odmítl dědictví se hledí jako by nebyl. Pokud Vám teď – za života daruje otec dům, ten bude ve Vašem vlastnictví ještě před otcovou smrtí, nemá to pak na dědické řízení vliv.

Jiří Hora , 05.08.2009+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference