Poradna: Chtěla bych se zeptat, kdo zařizuje pohřeb,když zemře

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo zařizuje pohřeb,když zemře jeden z manželů v době podání žádosti o rozvod? Zda úmrtí přerušuje rozvodové řízení či nikoliv a jak je to pak s vypořádáním dědictví? Dále pak jak je to v případě, když jsou manželé již rozvedeni a následně pak jeden z "bývalých" manželů zemře? Jedná se u každého o druhé manželství, z kterého nejsou děti, ale z prvního manželství má každý děti dvě. A ještě jeden dotaz: vlastní syn manžela koupil nemovitost, kterou následně daroval svému otci. Má manželka v tomto případě nárok na dědictví z této nemovitosti, když dar proběhl za trvání manželství? Děkuji předem za odpovědi.

severní Čechy , 08.05.2007
Odpověď

Vážená paní Šikolová, zařídit rozvod by měl patrně někdo z rodiny zemřelého. Nikde v zákoně není stanoveno, kdo by to konkrétně měl být, můžete to být tedy klidně i vy. Každopádně úmrtím se rozvodové řízení zastavuje, protože nastal takový nedostatek podmínek řízení, který nelze odstranit. Jelikož tedy manželství ještě nebylo rozvedeno a v době úmrtí existovalo, vypořádá se nejprve společné jmění manželů a to co připadne na zemřelého manžela, bude předmětem dědění. Pokud jsou manželé pravomocně rozvedeni před smrtí jednoho z nich, ten druhý nic nedědí. Stejně tak nedědí jeho děti, pokud si je ovšem zemřelý manžel neosvojil. Pokud jde o onu nemovitost (která celá patřila manželovi, nebyla tedy v SJM), tak manželka dědí podíl na dědictví, který na ní ze zákona připadá, ovšem co konkrétně to má nebo musí být, není v zákoně stanoveno. Záleží tedy např. na dohodě mezi dědici, příp. rozhodnutí soudu, zda jí připadne i spoluvlastnický podíl na předmětné nemovitosti.

Jiří Švehla , 30.05.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference