Poradna: Co patří do dědictví?

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den,prosím o radu,co všechno bude patřit do dědictví,kdyby mi zemřel manžel.Máme 2 nezletilé děti,manžel syna z 1.manželství,dospělého(s rodinou),který s otcem nemluví už léta.Dům s pozemkem je zúžením SJM jen můj.V bance mám účet já,manžel dispoziční právo a chodí tam jeho důchod.starší auto je psáno na mě.Bude peníze i auto dědit i jeho syn?Jsou tam i peníze z prodeje dědictví po mém otci.V případě zablokování účtu v rámci dědictví,bychom byli úplně bez prostředků.Děkuji.

Holešov , Holešov , 06.01.2013
Odpověď

Z Vašeho dotazu předpokládám, že manžel nezanechal závěť, dědictví se tak bude rozdělovat dle zákona. Dům s pozemkem je pouze Vaše výlučné vlastnictví, do dědictví tedy zahrnut samozřejmě nebude. Co se týká vozidla a bankovního účtu, tak u tohoto nezáleží, že je to psáno na Vás. Pokud jste auto koupila (byť sama) za doby trvání manželství, tak automaticky spadá do SJM. Stejně tak finanční prostředky na Vašem účtu (vyjímkou by byly jen peníze, které jste Vy sama zdědila či dostala darem, stejně tak majetek). Ve výsledku to znamená, že veškerý majetek, který byl jedním nebo oběma manžely nabyt za doby manželství (pokud nebyl v rámci SJM zúžen nebo nejde o již zmíněné dary či dědictví) patří do SJM. Stejně tak i případné dluhy. Ve Vašem konkrétním případě tedy z titulu vypořádání SJM automaticky získáte polovinu tohoto majetku (tedy jak peněz na Vašem účtě (peněz z dědictví po Vašem otci se to netýká, ty jsou jen Vaše), tak i vozidla (pokud jste si ho nekoupila např. za ony peníze z dědictví, což se však složitě prokazuje). A druhá polovina majetku se stane obsahem dědictví, které si rovným dílem rozdělíte Vy a všechny 3 děti manžela. Nemusíte mít strach, že by notář zablokoval Váš účet a vy byste se ocitli bez prostředků. Dokud však nebude dědické řízení skončeno, nesmíte však s penězmi na účtě nakládat nad rámec obvyklého hospodaření (tedy např. velké části peněz převádět na jiné účty, kupovat drahé věci atd. Jídlo, ošacení, nájem, inkaso atd. samozřejmě platit můžete i nadále).

Marta Ptáčková , 17.01.2013

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Zádveřice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Všemina

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Vizovice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Slušovice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Štípa

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Tečovice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Jižní Svahy

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Horní Lhota

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Želechovice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň - kremace Zlín

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference