Poradna: Dar během života, rodinný dům.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Během života rok 2011 daroval můj otec bratrovi rodinný dům s příslušenstvím garáž, kolny a vedlejší stavby, včetně pozemků v hodnotě zhruba 3mil. Kč. Mně daroval garáž cca hodnota 100 tisíc. Jedná se o hrubý nepoměr si myslím. Další majetek již prakticky není, protože bratr ze ("svého") baráku vše odnosil. Našel jsem si, že dary lze započítávat do dědického řízení, ale co je to platné, když již není prakticky co rozdělovat dále. Všude se píše, že neopomenutelný dědic (tedy já) mám nárok alespoň na nějakou procentní část (25procent tuším) otcova majetku, ale co když už nic není, čímž naplnit literu tohoto ustanovení občanského zákoníku?? Poměr darů je zhruba 96.5 ku 3,5procenta (přibližně uvádím proto, protože nemáme uřední odhad). Mám v dědickém řízení nárok na nějakou kompenzaci ze strany druhého dědice alespoň do hodnoty 25 procent na které mám minimálně ze zákona nárok. Nebo jinak položená otázka zní jak se domoci alespoň dalších chybějících 21,5 procenta, když s bratrem žádná dohoda není.

Teplice , Teplice , 19.02.2013
Odpověď

Nárok na kompenzaci bohužel nemáte. V případě, že by otec měl ještě
další majetek, který by byl obsahem dědictví, tak tento by všechen
připadl Vám až do úrovně, kdy se majetek z dědictví dorovná s majetkem
darovaným již za života. Pokud však již otec nemá žádný majetek, tak
bude obsah dědictví pouze velice nízký. Domoci se majetku po bratrovi
tak bohužel nelze.

Marta Ptáčková , 19.02.2013

Firmy z tohoto regionu:

Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference