Poradna: Dědění po bratrovi

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, zemřel mi bratr 82 let. Zůstal po něm byt. Na tento byt jsme mu s manželem půjčovali peníze - máme napsaný papír s našimi podpisy (ale není notářsky ověřený. Já jsem se s manželem posledních 10 let o bratra starala. Byli jsme celkem 4 sourozenci. Jedna sestra již nežije, bratr teď zemřel (neměl ani manželku ani děti) a zůstala jsem už jen já a moje sestra, která se s bratrem nestýkala.Má otázka je následující - kdo všechno bude dědit? Bude zohledněna "smlouva o půjčce" na koupi bytu (kupní cena byla 450 000 Kč, hodnota bytu nyní 1.000.000 Kč)? Předem Vám moc děkuji za odpověď Anna

Pardubice , Pardubice , 29.11.2012
Odpověď

Pokud zemřelý bratr neměl žádné jiné příbuzné, dědit budete Vy a Vaše sestra, každá rovným dílem. Co se týká půjčky, jde o bratrův dluh - a tento dluh je rovněž předmětem dědictví. Tedy i tento dluh se rozdělí na půl. Půlku zdědíte Vy, čímž tato část dluhu zanikne (vzhledem k tomu že jste zároveň i věřitel a z logiky věci nemůžete dlužit sama sobě) a druhou část dluhu zdědí Vaše sestra. Vaše sestra tedy bude mít polovinu bytu, ale zároveň vůči Vám bude mít dluh ve výši poloviny dluhu zemřelého bratra. V praxi je pak nejlepší během dědického řízení uzavřít dohodu, kdy například Vy zdědíte větší část bytu (nebo i celý) a sestra nebude mít vůči Vám dluh - to už je však na domluvě mezi Vámi.

Marta Ptáčková , 20.12.2012

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference