Poradna: Dědické řízení

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.Je možné, aby byla do nákladů na vypravení pohřbu zahrnuta částka za hostinu, hudbu? Tyto položky tam zahrnula druhá manželka mého otce, který zemřel v létě 2012.Myslela jsem, že se tam zahrne pouze faktura vystavená pohřebním ústavem. A dále je ve SJM vkladní knížka, tzn., že manžela dědí polovinu a zbývající potomci druhý díl rovným dílem.Je možné, aby v rámci dohody o vypořádání tuto vkladní knížku zdědila pouze jedna dcera? Děkuji za odpověď

Vamberk , Vamberk , 29.11.2012
Odpověď

Zákon operuje s termínem "přiměřené náklady spojené s pohřbem", přičemž konkrétně neurčuje, co vše do těchto nákladů spadá. Domnívám se, že např. Vámi uváděna částka za hostinu a hudbu do těchto nákladů spadá, nicméně je třeba uvažovat o oně přiměřenosti. Pokud by např. vystavitel vystrojil velice drahou a luxusní hostinu, nemyslím si, že by se takové částky mohl domáhat po dědicích. Co se týká vkladní knížky, věc se má tak, že nejdříve se vypořádá SJM (tzn. manželce zůstane polovina ihned) a teprve druhá povina se stává předmětem dědictví, tedy se tato polovina rozdělí mezi manželku a potomky. V rámci dohody v dědickém řízení se samozřejmě lze dohodnout, že celou polovinu vkladní knížky zdědí jen jeden z dědiců. Nicméně druhou polovinu, kterou manželka získala z titulu vypořádání SJM, bude třeba této dceři darovat, neboť není součástí dědictví.

Marta Ptáčková , 20.12.2012

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební služba Aeternitas

Sekce: Pohřební služba, Město: Hradec Králové


Pohřební a hřbitovní služby - Ing. Milan Mašek

Sekce: Pohřební služba, Město: Vrchlabí


PPS - POHŘEBNÍ SLUŽBA HRONOV - Oldřich Pich

Sekce: Pohřební služba, Město: Hronov


Smuteční obřadní síň Kukleny v Hradci Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference