Poradna: Dědictví

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, zemřel mi otec,jsme dva sourozenci a maminka.V letošním roce jsem darovací smlouvou získala od rodičů byt. Bratr se nechce podílet na zaplacení pohřbu jde mu jen o dům kde bydlí matka.Maminka peníze nemá, pohřeb budu platit zřejmě já.Dům kde bydlí matka je v katastru nemovitostí zapsaný pouze na otce.Pokud se zřeknu dědictví ve prospěch matky a bratr to neudělá, asi se připravím o dědictví případně pro syna.Prosím o radu.Malíková

Chrudimsko , 29.11.2012
Odpověď

Co se týká nákladů na pohřeb, tak pokud jej zaplatíte, můžete se poměrné části tohoto nákladu domáhat po dalších dědicích - tedy i po bratrovi. Co se týká domu, není až tak důležitá informace v katastru, ale faktické vlastnictví. Pokud byl dům opravdu pouze otce (měl jej ve svém výlučném vlastnictví) tak by dům byl po jedné třetině zděděn Vámi, Vaším bratrem a matkou. Ovšem vzhledem k tomu, že jste již dostala od rodičů byt, tak se toto započte na Váš podíl (Váš dědický podíl na domu se změnší) Ve výsledku tedy situace může být taková, že by zdědíte např. 1/5 domu a bratr s matkou každý 2/5 (přesný poměr však záleží na přesných hodnotách obou nemovitostí). Pokud dům byl ve společném jmění manželů Vašich rodičů, musí se toto nejdříve vypořádat - tedy matce zůstane hned ze začátku polovina domu a jen druhá polovina se stane předmětem dědictví, které se rozdělí stejným způsobem jako v prvním případě. Jestli Vás chápu dobře, tak Vaší snahou je, aby matce zůstal co největší podíl na domě. V tomto případě se nelze "zříci dědictví ve prospěch matky". Odmítnutí dědictví však Vaši situaci nevyřeší. Je však možné u notáře, který dědictví projednává, uzavřít dědickou dohodu, kdy Váš dědický podíl přenecháte matce. Zbytek dědictví (je-li nějaké kromě domu) Vám pak zůstává. Doporučuji však vše probrat s notářem u dědického řízení, určitě Vám poradí konkrétněji.

Marta Ptáčková , 20.12.2012+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference