Poradna: Dědictvi a závět

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, s manželem jsme koupili domek ještě před svatbou takže máme každý svou polovinu. Manžel také sepsal závěť v můj prospěch. Hodnota domku je cca 3 000 000, v případě úmrtí manžela kolik budu muset vyplatit jeho dvěma dospělým dětem?

, Hradec Králové , 09.05.2023
Odpověď

Záleží co znamená, že manžel "sepsal závěť ve Váš prospěch". Poukd by závěť nezanechal, tak by se jeho polovina domu rozdělila na 3 části a každý (tzn. Vy jako manželka a každé  z jeho dvou dětí) by dostal třetinu z poloviny, tzn. 1/6 domu. 1/3 z majetku je také zákonný podíl na dědictví jeho dětí. Pokud jsou děti dospělé, může manžel v závěti s majetkem sice naložit jinak, ale dětem musí zůstat alespoň 1/4 zákonného podílu, tzn 1/4 z 1/3 z jeho poloviny domu. V konečném důsledku tedy největší zákonem přípustné omezení dědictví pro děti podle závěti je takové, že Vy budete vlastníkem 22/24 domu (z toho 12/24 je Vaše už teď, zbylých 10/24 byste sdělila po manželovi) a každé z dětí by zdědilo 1/24 domu. A pířpadný vypořádací podíl se bude vypočítavat podle aktuální hodnoty domu při vypořádání dědictví.

Pavel Kuchynka , 12.05.2023

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční obřadní síň Kukleny v Hradci Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference