Poradna: Dědictví druha

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den prosím o radu.Zemřela mi sestra, která žila s druhem (spíše osoba žijící ve spol.domácnosti)3roky. Žili jsme v RD s dvěmi bytovými jednotkami se společným topením.Sestra zdědila 1/2domu po matce.Káždá vlastníme 1/2 nemovitosti.Druh nepřispíval na palivo a i po smrti sestry (3měsíce) stále užívá její bydlení a nepřispívá na topení.Dědické řízení ještě nebylo ukončeno. 1:Lze tuto částku za topení nějak odečíst z dědictví a nebo ůplně druha vyřadit z dědického řízení? Sestra nenapsala závěť ,ale chtěla se z druhem rozejít. Bohužel zemřela náhle. 2:Musí druh dokazovat, že přispíval na chod domácnosti a nebo můžu říct, že byl jen podnájemník bez smlouvy a tudiž by nebyl dědicem? 3: má právo stále užívat dům i když neplatí ani nájem ani žádné náklady. Já zde žiji 35let a on se tu nachomejtne na pár let a hned bude dědit stejným dílem? Vše jsme se setrou vybudovaly samy(zahradu, bazén, pergolu)on přišel až po té a o vše se mám sním dělit. Prosím pomozte a poraďte. Děkuji Sližová

Třinec , Třinec , 14.11.2012
Odpověď

Dědění bude probíhat dle zákona, a to tak, že dědicové budou rodiče zemřelé a sestřin druh. V případě, že rodiče již nežijí, tak se dědictví rozdělí rovným dílem mezi Vás a sestřina druha. Druha vyřadit z dědického řízení lze jen tak, že prokážete, že na chod domácnosti ničeho nepřispíval a, slovy zákona, "společně se setrou nepečoval o společnou domácnost". Jak konkrétně se toto dá prokázat, o tom se poraďte s notářem, který dědictví projednává. V případě, že dle následného rozhodnutí nebude druh dědit, tak po něm zpětně můžete požadovat náklady za bydlení ve Vašem domě. Pokud by dědil, tak je samozřejmě povinnen se podílet i nadále  a nákladech domácnosti, v závislosti na velikosti jeho podílu. Dokud nebude rozhodnutí vydáno však může dům užívat (ale je povinnen se podílet na nákladech).

Marta Ptáčková , 04.12.2012

Firmy z tohoto regionu:

smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Kostel sv. Kateřiny - Trnávka

Sekce: Obřadní síně, Město: Trnávka


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


Obřadní síň Ostrava - Vítkovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Ostrava-Vítkovice


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor


Malá obřadní síň Slezská Ostrava

Sekce: Obřadní síně, Město: Slezská Ostrava
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference