Poradna: Dědictví po otci a matce

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, mám možná trochu složitější dotaz. Po mém otci, který zesnul, mám dědit jistou částku peněz, kterou zanechal na svém bankovním účtu. O tu se budu dělit s dalšími dvěma sourozenci, které měl otec z prvního manželství. Do téhle chvíle je mi vše jasné. Po čtyřech měsících od úmrtí otce, ho bohužel následovala i maminka, která měla také svůj účet a kromě něj i nějaký obnos z penzijního spoření, u kterého jsem byl pověřen k jednání v případě úmrtí. Jsem jediným synem zemřelých rodičů. Jaký je v tomto případě postup? Jak se budou peníze dělit v prvním případě a jak v druhém za předpokladu, pokud by se peníze na účtech počítaly do SJM? Předem děkuji za odpověď.

, Praha 8 , 19.10.2020
Odpověď

Nejdříve se bude řešit dědictví po otci (v podstatě "jakoby" matka nezemřela). Tzn. polovina jejich společného majetku zůstává matce (jakožto vypořádání společného jmění manželů) a druhá polovina se rozdělí mezi dědice. A až pak se bude řešit dědické řízení po Vaší matce, kde se bude pracovat právě i s majetkem, který jí by zůstal v rámci vypořádání společného jmění a který by zdědila. A v dědickém řízení po matce už nebudou figurovat Vaši sourozenci, protože nejsou dětmi zemřelé matky.

Pavel Kuchynka

Firmy z tohoto regionu:

Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha


Smuteční služby Horní Počernice

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 9 - Horní Počernice


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference