Poradna: hledal jsem na internetu, jak se mohu informovat na

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den hledal jsem na internetu, jak se mohu informovat na výši odměny notáře a jeho oprávnění účtování nákladů. Ano, existuje tabulka stanovená zákona týkající se jeho odměny vyjádřena procentuelně sazbami. Ovšem praktický případ je nejen můj, ale i mnoha pozůstalých, kdy přestože notář by se měl řídit tabulkovými sazbami dle hodnoty majetku, vyúčtuje neskutečně vysokou částku. Váš kalkulátor buď je naprosto špatný, nebo je špatný zákon a jeho intepretace. Dle sdělení právního poradce může notář účtovat další vynaložené náklady, které připočítá k tabulkově vyjádřené odměně počítané z výše dědictví. Dosud jsem se nedozvěděl, zda-li notář musí tyto náklady prokazovat. Víceméně, pakliže si kdokoli bude v průběhu řízení stěžovat na jeho práci a to pouze tím zákonem stanoveným způsobem stížností k soudu, může se spolehnout na to, že výsledku dědického řízení se dočká nejdříve o rok později či déle. Jak se stavíte k takovéto problematice?

, 17.05.2011
Odpověď

Odměna notáře se stanoví podle vyhlášky č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů a správců dědictví, ve znění pozdějších předpisů. Kalkulátor vychází z této vyhlášky. Je-li notář plátcem daně z přidané hodnoty, k odměně se připočte částka odpovídající této dani (20 %), kterou je notář povinen odvést. K odměně notář účtuje ještě hotové výdaje. Hotovými výdaji jsou zejména soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie a náhrady nákladů na vložení či získání dat z centrálních informačních systémů, příp. cestovní výdaje podle zvláštního právního předpisu. Základem odměny notáře je vždy hodnota dědictví, je-li předmětem dědictví majetek vyšší hodnoty, pak je třeba počítat s tím, že i odměna notáře vyšší

, 17.05.2011+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference