Poradna: Je moje povinnost platit pohřeb?

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. Před pár dny mi zemřela maminka. Zemřela ve městě, kde bydlela, 80 km od mého bydliště. Volala mi to její neteř, která bydlí ve stejném městě a říkala, zda má zajistit pohřeb a že já pak zdědím hrob, do kterého by měla být urna s ostatky mojí maminky uložena. Maminka byla jeho majitelkou, je tam už pohřbena moje babička a dědeček. Jsem jedinou dědičkou ze zákona a kromě hrobu měla moje maminka pravděpodobně i velké dluhy. Jsem nemajetná, v invalidním důchodu, sama se studující dcerou. Nemám peníze na pohřeb (navíc moje maminka se mnou asi posledních 10 let skoro nemluvila a chovala se ke mně špatně) a chci se vzdát dědictví a nechci (neb nemohu) pořádat a platit pohřeb. Zdědila bych sice hrob, jenže ten bych neprodávala, ale také dluhy a musela bych platit pohřeb, neb bych zdědila majetek (hrob a dluhy). Moje sestřenice mi řekla po telefonu, že pohřeb zařídí a moji maminku, že uložíme do toho hrobu, který mám zdědit. Něco jsem jí po telefonu odkývala, neb jsem samozřejmě byla z toho smutná a špatná a taky na mě křičela. Takže ona asi nějak chce uspořádat pohřeb a pak asi, že bych to zaplatila, neb bych si vzala dědictví. Jsem rozhodnutá dědictví se vzdát. To mohu že? A zároveň ani nezajišťovat a neplatit pohřeb. Mohu to tak udělat? Mám na to právo? Pokud ho ovšem zajistí moje příbuzná a bude to na mně chtít pak zaplatit (ona je naopak velice majetná), bude mít na to nárok? Mám nějakou povinnost, pokud se vzdám dědictví? Příbuznou chci vyrozumět, že to takto chci udělat. A prosím, kdo v tom případě se placení pohřbu bude muset ujmout? Moje dcera se také vzdá dědictví, letos maturuje, peníze samozřejmě nemá a platit dluhy za babičku a její pohřeb nemůže. Mohu se vzdát pořádání a placení pohřbu, když se vzdám dědictví? Děkuji moc za odpověď.

Kostelec nad Černými lesy , Červený Kostelec , 07.12.2011
Odpověď

Ano, na odmítnutí dědictví máte právo. Za přiměřené náklady spojené s pohřbem a za zůstavitelovy dluhy odpovídá dědic do výše nabytého dědictví. Odmítnete-li dědictví, nebudete mít postavení dědice. Placení a vypravení pohřbu je pouze vaším morálním závazkem.

Marta Ptáčková , 22.12.2011

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční obřadní síň Kukleny v Hradci Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference