Poradna: Jsme s bratrem jediné děti našich rodičů. Rodiče ještě

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, Jsme s bratrem jediné děti našich rodičů. Rodiče ještě za života darovali svůj dům bratrovi s tím, že já získám po matčině smrti její movité věci (ústní dohoda). Před několika lety zemřel náš otec. Dědictví u notáře řešil pouze můj bratr s maminkou, já nedostala ani žádné vyrozumění. Nedávno zemřela maminka a opět veškeré věci okolo pozůstalosti vyřizoval můj bratr. Já jsem nedostala ani pozvání k notáři ani žádné vyrozumění o výsledku dědického řízení. Ani v jednom z případů jsem nepodepsala žádné zmocnění apod. Je to podle Vašeho názoru v pořádku? Nepochybil notář? Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem, Jitka, Lanškroun

Lanškroun , Lanškroun , 12.11.2010
Odpověď

Při úmrtí otce jste každopádně měla být spolu s bratrem a matkou jedním z dědiců po zůstaviteli. Stejně tak při úmrtí maminky jste měla být spolu s bratrem zákonným dědicem první dědické skupiny. Potomci zůstavitele jsou tzv. neopomenutelnými dědici, což znamená, že nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků. Za života může zůstavitel se svým majetkem nakládat volně dle své úvahy. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování. O výsledku a průběhu dědického řízení se lze informovat u pověřeného notáře nebo u příslušného okresního soudu podle posledního bydliště zůstavitele/ů.

, 01.12.2010

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference