Poradna: Kdo je neopomenutelným dědicem?

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz. Zemřela mi babička, napsala závěť s tím, že její byt odkázala svému vnukovi (můj bratranec), který je nezletilý, jeho rodiče rozvedení. Poté zbytek majetku odkázale mně a mému strýci (jejímu synovi, který je otcem bratrance, ale nemá ho v péči). Zbytek majetku ale žádný pravděpodobně není. Můj strýc (syn babičky)tuto závěť chce napadnout s tím, že je neopomenutelný dědic a má právo alespoň na část toho bytu. Chci se zeptat na dvě věci, jaká je pravděpodobnost, že mu to vyjde a také další dotaz: Jsem dcera po zemřelém synovi babičky (měla syny dva), stávám se tedy také neopomenutelným dědicem, když je taťka mrtvý? Děda (manžel babičky) již nežije. Děkuji za odověď

Zlín , Zlín , 30.11.2012
Odpověď

Vaše situace je následující: neopominutelní dědicové po babičce jsou dva - Vy a Váš strýc. Za této situace má strýc právo na polovinu dědického podílu ze zákona. Tzn. že strýc má právo na 1/4 dědictví po babičce. Stejně tak Vy, za předpokladu, že jste již zletilá (pokud ne, tak máte právo dokonce na 1/2). V případě, že majetek, který strýc zdědí, nebude dosahovat celkové 1/4 hodnoty celého dědictví (tedy i včetně bytu), tak je takřka jisté, že s napadnutím žaloby uspěje. Pokud by byla soudem závěť prohlášena za neplatnou, tak proběhne dědění ze zákona, kdy polovinu dědictví dostanete Vy a druhou polovinu strýc. Bratranec v tomto případě bohužel nedostane nic, neboť on není neopominutelný dědic (právě proto, že žije jeho otec - Váš strýc). Neopominutelným dědicem by byl i Váš otec, ale protože již nežije, tak jste tento neopominutelný dědic Vy.

Marta Ptáčková , 20.12.2012

Firmy z tohoto regionu:

smuteční síň Petřvald

Sekce: Obřadní síně, Město: Petřvald


Kostel - Vizovice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Štípa

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Hvozdná

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Všemina

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Želechovice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Zádveřice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň - kremace Zlín

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síń Vsetín

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Jižní Svahy

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference