Poradna: Má 86 letá sestra je po operaci zlomeniny

Sekce: Dědictví

Otázka:

Po zotavení jsem jí zařídil umístění v domově důchodců. Střídavě chápe a normálně hovoří, posléze je dezorientovaná, někdy si nepamatuje, co se před chvílí přihodilo. Pohybuje se po operaci, chodí s pomocí vozíku. Nikdy nebrala žádné léky, jinak je poměrně vitální. Jsem její vlastní bratr, je mi 80 let, bydlím ve svém domku o 6 km dál. Sestra má svůj domek, žila v něm dosud sama, je bezdětná, vdova. Občas jí navštěvovala neteř - dcera naší dávno zemřelé sestry. Dosud jsem za sestrou dojížděl, nakupoval jí potraviny, stravu pro zvířata, vozil jsem jí k lékaři, ke hrobu našich rodičů, upravuji zahradu, zajišťoval jsem opravy vně i uvnitř domku, zajišťoval dovoz dřeva a uhlí a jejich uskladnění apod. Včera jsem zastihl v sestřinném domku naši neteř, jak vynáší v pytlích sestřino oblečení a různé věci do popelnice a údajně na charitu. Tvrdí, že jí sestra domek darovala a věci likviduje proto, protože stejně sestra do Vánoc zemře, a proto i nechápe, proč jsem zařizoval domov důchodců. Jsem z toho otřesený. V nemocnici po operaci za sestrou byla dvakrát, nyní se vymlouvá, že na LDN za ní nepojede z důvodu nemoci. Jezdím za sestrou denně. 1) Je možné, pokud sestra domek údajně neteři darovala, zjistit, zda sestra skutečně darovací smlouvu podepsala bez nátlaku za plného vědomí a zpochybnit takový úkon? A lze zpochybnit takový úkon nyní za sestřiného života? 2)Pokud by sestra domek našich rodičů skutečně neteři darovala a (BOHUŽEL)došlo na dědické řízení, přijdu o podíl na dědictví? 3)Může neteř za života sestry takto nakládat svévolně s jejími věcmi? Pokud nemůže, jak tomu zabránit? Děkuji za odpovědi. HH

Praha , Praha 1 , 09.12.2011
Odpověď

Napadnout platnost darovací smlouvy možné je v soudním řízení, za sestřina života by to musela učinit ona sama nebo její zástupce, ale případný nátlak nebo nezpůsobilost k podpisu bude nutné prokázat. Majetek, který byl za živiota zůstavitelky darován, není předmětem dědického řízení. Nakládat s věcmi sestry může neteř pouze se souhlasem sestry.

Marta Ptáčková , 22.12.2011Inzerce z regionu

Malvazinky
Region: Smíchov
nabídka, 27.10.2022, 14:54
Kamenictví v pohřebnictví

Nabízím přenechání hrobového místo na hřbitově...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - I.P.Pavlova


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - Nové město


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 3 -Žižkov


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 7


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference